Uniwersytet im. Adama Mickiewicza ma nową rektor

Prof. Bogumiła Kaniewska została ponownie rektorem UAM. To już jej druga kadencja. Za tą kandydaturą głosowało 149 elektorów, przeciw 40. Od głosu wstrzymały się 3 osoby. Prof. Bogumiła Kaniewska była jedyną kandydatką. Wybory odbyły się w piątek 19 kwietnia.

– Uniwersytet jest siedzibą wiedzy, mądrości i rozumu, ale proszę pozwolić, że w tych kilku zdaniach górę wezmą emocje. Tym pierwszym uczuciem, które chciałabym wyrazić, jest ogromna wdzięczność. Bardzo serdecznie dziękuję całej społeczności Uniwersytetu, elektorkom i elektorom, za zaufanie jakim mnie Państwo obdarzyliście, powierzając na kolejne cztery lata Uniwersytet pod zarząd mój i mojego zespołu – powiedziała Pani Rektor po ogłoszeniu przychylnych dla niej wyników głosowania.

– Chciałabym podziękować całej społeczności Uniwersytetu za szereg rozmów, które odbyliśmy. Za atmosferę, która towarzyszyła tym miesiącom kampanii wyborczej na naszym Uniwersytecie. Wszystko odbyło się w sposób merytoryczny, spokojny. Mimo różnych zdań, które w tak dużej społeczności muszą istnieć, wszystkie nasze rozmowy mieściły się w tym standardzie akademickości, który powinien być wzorem dla każdej debaty. Wchodzimy w nowy rok akademicki w stabilnej, dobrej pozycji. Rozszyfrowując skrót UAM powiedziałabym, że jesteśmy uniwersytetem ambitnym i mocnym. W następnej kadencji mamy kilka priorytetów. To przede wszystkim umiędzynarodowienie, rozwój programu Uczelnia Badawcza, unowocześnienie dydaktyki i badań. W tym roku kończymy 105 lat, zaczęliśmy znakomicie następnych 100 lat naszej historii. Życzę, by były to lata powodzenia, satysfakcji i względnego spokoju – dodała prof. Bogumiła Kaniewska.

Prof. Kaniewska ukończyła studia polonistyczne na uniwersytecie, którego rektorką teraz została. Jest autorką pracy „Opowiedziane. O prozie Wiesława Myśliwskiego”. Dzięki tej monografii została profesorką. W pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim literaturą XX wieku, teorią przekładu, a także literaturą dla dzieci.

Czytaj też: Stara Rzeźnia ma być „zielona”. Będzie wykorzystywać deszczówkę

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl