Trójkąt Weimarski w Kórniku. Ukraina dołączy do Unii Europejskiej?

W Zamku w Kórniku spotkali się ministrowie ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego z udziałem wicepremier Ukrainy.

Trójkąt Weimarski w Kórniku

W wydarzeniu udział wziął: minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. europejskich Francji Laurence Boone, minister stanu ds. europejskich i klimatu Niemiec Anna Lührmann i wicepremier Ukrainy ds. Integracji z UE i NATO Olha Stefanishyna.

Rozmowy pomiędzy ministrami ds. europejskich Polski, Niemiec, Francji zaczęły się o godz. 9. Gościem specjalnym była wicepremier Ukrainy Olga Stefaniszyna, która wzięła udział w spotkaniu poświęconym przełączeniu Ukrainy do Unii Europejskiej.

Poruszono też temat reform instytucjonalnych UE, a także rozszerzenia wspólnoty o Gruzję i Mołdawię. Wyruszono też na wspólny spacer po arboretum, gdzie nastąpiło posadzenie magnolii.

Odwiedzą kraje Bałkanów Zachodnich i Ukrainę

W celu wzmocnienia współpracy Trójkąta Weimarskiego, przedstawiciele trzech państw: Francji, Niemiec i Polski pojadą do kandydujących do Unii Europejskiej krajów Bałkanów Zachodnich. A także do Ukrainy w ramach wzmocnienia międzynarodowej współpracy.

Minister Szymon Szynkowski vel Sęk oświadczył, że „polskie społeczeństwo jest zdecydowanie prounijne” i „chcą więcej Unii Europejskiej, ale nie europejskiej biurokracji”. Ogłosił też, że podczas spotkania uzgodniono treść wspólnego listu adresowanego do komisarza UE ds. rozszerzenia Olivera Varhelyi’a.

Minister Niemiec Anna Lührmann i francuska minister Laurence Boone m.in. pochwaliły ukraińskie wysiłki do wstąpienia do Unii Europejskiej. Olha Stefanishyna z kolei w swoim przemówieniu m.in. podziękowała Polsce za wsparcie dla przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO.

Zobacz zdjęcia z posiedzenia ministrów w Kórniku:

Czytaj też: Były radny Poznania dostał nową posadę. Będzie zarządzał kolejami

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl