Uniwersyteckie Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt zostało oficjalnie otwarte. Powstało przy Uniwersytecie Przyrodniczym. Ma zajmować się między innymi badaniami nad przygotowaniem diet dla zwierząt.
Główne obszary badań prowadzonych w Centrum obejmować będą między innymi dobrostan zwierząt, opracowywanie nowych suplementów i dodatków paszowych. Maja one zapobiegać negatywnym skutkom chowu i hodowli na środowisko naturalne oraz produkcję żywności pochodzenia zwierzęcego.
W Centrum powstawać będą także technologie medyczne i weterynaryjne dotyczące diagnostyki, obrazowania molekularnego, chorób cywilizacyjnych, nowotworowych, populacyjnych, neurodegeneracyjnych oraz immunologicznych. Podejmowane badania pozwolą na opracowanie produktów, usług i nowych technologii związanych z profilaktyką, diagnostyką i terapią chorób cywilizacyjnych oraz chorób rzadkich.
– Uniwersyteckie Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt stanie się miejscem, gdzie rodzą się innowacyjne pomysły, prowadzone są badania na światowym poziomie, a nauka przekłada się na praktyczne rozwiązania. Chcemy być liderem nie tylko w dziedzinie nauk przyrodniczych, ale także prekursorem zmian społecznych. Nasze zaangażowanie w tematykę dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu i zdrowia publicznego to nasza odpowiedź na wyzwania współczesnego świata” – mówił podczas otwarcia prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Integralną częścią projektu jest budynek doświadczalny, który również jest na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Brodach. To tam znajdzie się centrum pomiaru emisji gazów cieplarnianych produkowanych przez zwierzęta. Opracowuje się tam także metody przeciwdziałania negatywnym wpływom emisji na środowisko naturalne.
Centrum usług dla przemysłu i społeczeństwa
Centrum ma łączyć w sobie funkcje jednostki badawczej, jak również świadczącej usługi dla przemysłu i społeczeństwa.
– Planujemy prowadzić badania dotyczące zachowania zdrowia zwierząt, w tym zagadnień obejmujących otyłość oraz powiązane z nią choroby i zaburzenia metaboliczne w szczególnym ukierunkowaniu na zwierzęta domowe i gospodarskie, jak również próby opracowania nowych suplementów czy leków dla zwierząt – mówi prof. dr hab. Małgorzata Szumacher, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach.
Najnowsze technologie
W Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt są najnowocześniejsze urządzenia do analizy składu substancji biologicznych, obrazowania komórkowego czy mikroskopii elektronowej. Do dyspozycji naukowców i pacjentów są również jedno z najnowocześniejszych w Polsce urządzeń do tomografii komputerowej.
Na wyposażeniu znajduje się również najnowocześniejszy sprzęt chirurgiczny i rehabilitacyjny dla zwierząt. Jest tam także komora respiracyjna, gdzie monitoruje się ilości i składu gazów emitowanych z produkcji zwierzęcej. W centrum znajduje się jedna z najnowocześniejszych sal sekcyjnych dla zwierząt z systemem audio-wizualnym. Umożliwia ona prowadzenie szkoleń zdalnych z zakresu m.in.: patomorfologii czy patologii weterynaryjnej.