Darmowe owoce dla wszystkich. W Poznaniu powstaje sad miejski

Na Osiedlu Władysława Jagiełły w Poznaniu powstaje otwarty sad miejski. Uczniowie i urzędnicy posadzili tam pierwsze drzewa owocowe i krzewy.

To już drugi sad miejski w Poznaniu, ma on powierzchnię 850 m2. Teren został przekopany i wyrównany. Docelowo nasadzonych zostanie tam 30 drzew (aronia, leszczyna, wiśnia, brzoskwinia, morela, śliwa, czereśnia, jabłoń) oraz 100 krzewów (agrest, czarna porzeczka, czerwona i biała porzeczka).

– Owoce będą dostępne dla wszystkich – zapewnia dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, Szymon Prymas.

Drzewa i krzewy owocowe uprawiane w miastach mogą przyczynić się do obniżenia temperatury powietrza w upalnie dni, poprawiać cyrkulację wody oraz zwiększać bioróżnorodność na terenach zurbanizowanych. Sad miejski może mieć również znaczenie edukacyjne dla dzieci i młodzieży, dając im możliwość  obserwacji poszczególnych etapów rozwoju roślin sadowniczych – od wypuszczania pierwszych liści,  poprzez kwitnienie aż po dojrzewanie i zbiór owoców.

– Drzewa i krzewy owocowe uprawiane w miastach mogą przyczynić się do obniżenia temperatury powietrza w upalnie dni, poprawiać cyrkulację wody oraz zwiększać bioróżnorodność na terenach zurbanizowanych. Sad miejski może mieć również znaczenie edukacyjne dla dzieci i młodzieży, dając im możliwość  obserwacji poszczególnych etapów rozwoju roślin sadowniczych – od wypuszczania pierwszych liści,  poprzez kwitnienie aż po dojrzewanie i zbiór owoców – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej.

Otwarty sad miejski powstał z inicjatywy Zarządu Zieleni Miejskiej i radnej Małgorzaty Woźniak. Przy sadzeniu pomagały dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 17 oraz Piotr Kotliński z Fundacji Łąka.

Miejski sad na Osiedlu Władysława Jagiełły kosztował 20 tys. złotych.

Dzieci pomagały stworzyć sam miejski
Dzieci pomagały stworzyć sad miejski / fot. ZZM

Czytaj także: Nowe świadczenie od stycznia. Wymaga wniosku

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl