Wielkopolska

To demonstracja tego, co może NATO

W Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu trwają ćwiczenia wojskowych sił NATO. Tym razem na poligonie odbywają się manewry o kryptonimie Astral Knight 2024, które zgromadziły około 5 tysięcy żołnierzy z sześciu różnych państw.

Astral Knight 2024

Astral Knight 2024 to ćwiczenie Sił Powietrznych USA w Europie, które przeprowadzane są od 6 do 17 maja. Manewry odbywają się nie tylko w Polsce, ale również na obszarze krajów nadbałtyckich, takich jak Litwa, Łotwa i Estonia. Jak czytamy w komunikacie „celem Astral Knight 2024 jest przeprowadzenie demonstracji zbiorowych zdolności obronnych sojuszników NATO oraz partnerów na całym kontynencie europejskim”.

Poprzez symulację różnych scenariuszy i interakcję między siłami powietrznymi z różnych krajów, ćwiczenie to ma na celu wzmocnienie współpracy i gotowości do działań obronnych w przypadku ewentualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa regionu.

fot. 33. Powidzka Baza Lotnictwa Transportowego/33rd Airlift Base 

Baza wojskowa w Powidzu

Jednym z miejsc manewrów jest 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. W ćwiczeniach bierze udział ponad 5 tysięcy żołnierzy z sześciu państw oraz ponad 50 samolotów z Litwy, Polski, Wielkiej Brytanii i USA. Obserwatorami manewrów są żołnierze z Danii i Grecji.

fot. 33. Powidzka Baza Lotnictwa Transportowego/33rd Airlift Base 

Minister w Powidzu

W środę bazę w Powidzu odwiedził Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, który podkreślił, że „sojusz polsko-amerykański jest najsilniejszy w swojej historii. Jest sojuszem strategicznym, jest wyborem związanym z naszym bezpieczeństwem, ale też z naszą cywilizacją. Reprezentujemy te same wartości: demokracji, sprawiedliwości i wolności, niepodległości, suwerenności, poszanowania historii, dorobku cywilizacyjnego”. 

Czytaj także: Znana artystka odwołała swój koncert na poznańskich Juwenaliach

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl