To pionierska na świecie metoda leczenia raka

Wielkopolskie Centrum Onkologii połączyło siły z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w celu stworzenia nowego akceleratora, dedykowanego radioterapii śródoperacyjnej (IOERT) oraz typu FLASH.

Co to jest FLASH RT?

Rezultatem wspólnego projekt jest w pełni mobilny akcelerator o szerokim zakresie ruchów i energii, odpowiedniej dokładności oraz powtarzalności podawania dawki. Z kolei stanowisko generujące wiązkę elektronów o ultrawysokiej mocy dawki (FLASH RT) polega na dostarczeniu dawki promieniowania w bardzo krótkim czasie tj. poniżej sekundy.

– Oba te urządzenia są dedykowane grupie chorych, u których jest usuwany guz nowotworowy w czasie zabiegu operacyjnego, a pacjent spełnia przesłanki do tego, żeby można było radioterapię zastosować bezpośrednio podczas tego zabiegu – tłumaczy prof. Julian Malicki, dyrektor WCO.

Dodaje też, że w przypadku radioterapii typu FLASH, poznański szpital dołączy do elitarnego grona kilku szpitali na świecie, które stosują tę pionierską metodę. – Jej zastosowanie znacząco chroni tkanki zdrowe – podkreśla Julian Malicki.

Kiedy będzie można leczyć?

Wprowadzenie obu projektów w życie i zbudowanie akceleratora jest możliwe dzięki unijnym pieniądzom. To kwota w wysokości 11 milionów złotych.

Cieszy mnie fakt, że po raz pierwszy mówimy o urządzeniu prototypowym, jedynym w swoim rodzaju, które będzie mogło służyć pacjentom – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Instalacja akceleratora do radioterapii śródoperacyjnej ma nastąpić przełomie 2022 i 2023 roku, a realizację akceleratora o ultrawysokiej mocy dawki AQURE FLASH na czerwiec 2023 r.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl