To jest ta noc w roku. Pospadają meteoryty

To jedno z najbardziej czarujących widowisk astronomicznych. W nocy z 12 na 13 sierpnia zaobserwować będzie można apogeum roju Perseidów. Powszechnie znanych jako „spadające gwiazdy”. To zjawisko jest częścią regularnego roju meteorów, które obserwować można przez kilka nocy, ale największa intensywność przypaść ma na noc 12/13 sierpnia.

Kiedy jest najwięcej Perseidów?

Perseidy to jeden z najpopularniejszych rojów meteorów. Zapewniają w środku lata niesamowity spektakl na nocnym niebie. Ich orbita krzyżuje się z Ziemią każdego roku między 17 lipca a 24 sierpnia, a szczyt aktywności przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Meteorolodzy w Polsce prognozują, że tegoroczne warunki obserwacji będą wyjątkowo sprzyjające, dzięki brakowi zakłócającego światła Księżyca.

Obserwacja „spadających gwiazd”

Nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu ani doświadczenia, by podziwiać to spektakularne zjawisko. Perseidy są jednymi z najłatwiejszych do zauważenia obiektów na nocnym niebie. Wystarczy znaleźć wygodne miejsce na leżenie, wyjąć koc i cieszyć się bezchmurnym niebem.

Najlepsze warunki do obserwacji Perseidów zapewnią nam obszary poza miastami, gdzie sztuczne światła nie będą przeszkadzać w podziwianiu „spadających gwiazd”. Wiele planetariów i obserwatoriów organizuje specjalne wydarzenia, które umożliwią obserwację tego pięknego zjawiska w komfortowych warunkach. W Poznaniu najlepszym miejscem na podziwianie Perseidów może być park Cytadela.

Perseidy, zwane są potocznie „spadającymi gwiazdami”. Skrywają w sobie niezwykłe piękno i magię. Nie udowodniono naukowo, że spełniają życzenia, lecz tradycja podglądania ich i wyrażania marzeń przetrwała wieki. Ich blask na nocnym niebie jest szansą, by na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zanurzyć w tajemniczym tańcu meteorów.

Dobrym miejscem na oglądanie gwiazd jest Park Cytadela (fot. Aleksander Fedorowicz)

Czytaj też: Marchwiński do reprezentacji Polski? Dojrzał – mówi ekspert | wPoznaniu.pl

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl