Koncert Dawida Podsiadły w Poznaniu. Co z odkręcaniem butelek przed wejściem?

Od 1 lipca 2024 roku wszystkie nakrętki muszą być przymocowane do butelek i kartonów. Jednak większość firm już dostosowała się do nowego wymogu i większość napojów, jakie można kupić – ma nakrętkę przymocowaną do butelki. Organizatorzy koncertu Dawida Podsiadły w Poznaniu proszę o ich odkręcenie przed wejściem na teren koncertu.

Dawid Podsiadło jest w trakcie trasy koncertowej po czterech polskich stadionach. Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy zagrał już na stadionie w Gdańsku (1 i 2 czerwca) i Wrocławiu (8 czerwca). Podczas weekendu 15-16 czerwca zagra na Stadionie Miejskim w Poznaniu.

Organizatorzy opublikowali komunikat dla wszystkich uczestników. Wymieniono w nim zakaz wnoszenia parasoli i sugestię, aby na wypadek deszczu wziąć płaszcz przeciwdeszczowy. Ostrzeżono też przed intensywnym oświetleniem scenicznym (w tym stroboskopowym) oraz dźwiękami o wysokim natężeniu.

„Pamiętaj o nawodnieniu. Wchodząc na koncert możesz wnieść plastikową butelkę z wodą do 0,5l, jednak z uwagi na nasze wspólne bezpieczeństwo zostaniesz poproszony o jej odkręcenie” – czytamy w komunikacie od organizatora.

Nakrętki przymocowane do butelek

Od 1 lipca, czyli za około dwa tygodnie wejdzie w życie dyrektywa Single Use Plastics. Zobowiązuje ona przedsiębiorców do przytwierdzania na stałe nakrętek do butelek i kartonów. W ten sposób Unia Europejska pragnie zmniejszyć zanieczyszczenie gleby i wody. Zmiana wynikała z tego, że ponad 40 proc. butelek, które trafiały do sortowni, nie miały nakrętek. A ich przytwierdzenie ułatwi proces recyklingu, a tym samym uzyskanie wartościowego surowca wtórnego.

Dlaczego na koncertach organizatorzy zalecają odkręcanie butelek?

Organizatorzy koncertów często zezwalają na wniesienie butelki o pojemności do 0,5 litra, ale wymagają, aby była ona bez nakrętki, ponieważ butelki z nakrętkami mogą być użyte jako broń. W przypadku rzucenia w tłum lub w stronę sceny mogą wyrządzić krzywdę. Bez nakrętki butelka jest mniej stabilna i trudniejsza do rzucenia na dużą odległość.

Komunikat organizatora (fot. ebilet.pl)

Czytaj też: Z Poznania do Pragi 4 razy dziennie. Wiemy, od kiedy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl