Pyrkon 2024. Najciekawsze przebrania i cosplay. Zobacz zdjęcia

Poprzebierani fani cosplayu stanowią fundament Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Odwiedzający MTP wcielają się w ulubione postacie z gier, komiksów, animacji, książek, filmów czy seriali. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Od piątku, 14 czerwca do niedzieli 16 czerwca na MTP w Poznaniu trwa Festiwal Fantastyki Pyrkon. Dla wielu miłośników fantasy to czas, aby spotkać się ze znajomymi z całej polski, lub poznań kogoś nowego, z podobnymi zainteresowaniami. Jednym przygotowanie stroju zajmuje tydzień, inni myślą po każdej edycji Pyrkonu o tym, w czym przyjdą na kolejną.

Cosplay

Cosplay, czyli „costume play” to forma sztuki, w której uczestnicy przebierają się za postacie z różnych mediów, takich jak filmy, gry, komiksy, manga czy anime. Cosplayerzy tworzą lub kupują szczegółowe kostiumy i rekwizyty, używają specjalistycznego makijażu i peruk, aby jak najwierniej odwzorować wygląd wybranej postaci. Ważnym elementem jest także odgrywanie roli, naśladowanie manieryzmów i sposobu mówienia postaci. Cosplay jest popularny na konwentach i festiwalach takich jak Pyrkon.

Co się działo w sobotę?

Droid Builders Club Poland, jako część polskiego garnizonu 501st Legion i Rebel Legion Eagle Base zorganizowali warsztaty, na których uczestnicy dowiedzieli się jak budować droidy – od wyboru materiałów, przez mechanikę, elektronikę, sterowanie, aż po oprogramowanie. Po raz pierwszy, uczestnicy mieli okazję zbudować własnego droida na żywo, korzystając z przygotowanych zestawów. Warsztaty zakończono wyścigiem zbudowanych droidów na torze przeszkód.

Wieczorem o godz. 17 w Strefie Warsztatowej natomiast odbędzie się warsztat plastyczny oparty na technice frottage, polegającej na odbijaniu przedmiotów na papierze. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji różne rodzaje kartonów, proszek do frottage, gąbki, ołówki, nożyczki, linijki i inne akcesoria do rysowania. Kolejnym etapem będzie rozrysowanie klatek i fabuły na grubym kartonie oraz ich wycięcie.

Pełen program na stronie Pyrkonu.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl