To będzie najważniejsze spotkanie dotyczące cyberbezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej i Grupą MTP, podpisały umowę w sprawie organizacji Targów cyberbezpieczeństwa oraz Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa – INSECON.

Czym jest INSECON?

– INSECON to  jedna z najważniejszych inicjatyw na ten rok dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Niezwykle istotne było dla nas podjęcie współpracy z Grupą MTP. Stworzenia razem z nią miejsca, w którym biznes, wojsko, służby mogłyby rozmawiać o cyberbezpieczeństwie, zdobywać wiedzę i wymieniać informacje. W Poznaniu chcemy dyskutować o naszych polskich dokonaniach i zagrożeniach, z jakimi musimy się mierzyć. Mamy ogromny apetyt, aby rozwijać ten projekt w imprezę cykliczną. Nawet wydarzenie na poziomie partnerów NATO – mówi Dominik Rozdziałowski, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa, Ministerstwo Obrony Narodowej.

Organizacja targów połączonych z konferencją jest projektem ukierunkowanym na wsparcie rozwoju zdolności resortu obrony narodowej do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni. Za część wystawową odpowiada zespół projektowy Grupy MTP, natomiast DC MON odpowiedzialny jest za warstwę merytoryczną. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do spotkania ekspertów, praktyków i dostawców z zakresu cyberbezpieczeństwa, co umożliwi wymianę wiedzy i doświadczeń w tej dziedzinie. Podczas wykładów i dyskusji zdefiniują oni nowe kierunki ochrony cyberprzestrzeni, w szczególności tej o znaczeniu krytycznym.

– MTP od 102 lat są miejscem, gdzie przedstawiciele biznesu rozmawiają o swoich wyzwaniach czy problemach nadchodzącej przyszłości. Od kilku lat temat cyberbezpieczeństwa w tych rozmowach pojawiał się coraz częściej. Bardzo cieszę się, że nasze spotkania z Ministerstwem Obrony Narodowej – Departamentem Cyberbezpieczeństwa  doprowadziły do momentu, że właśnie tu w Poznaniu będziemy mogli zorganizować międzynarodowy Kongres INSECON wraz z targami dedykowanymi cyberbezpieczeństwu. Ze względu na olbrzymi potencjał liczymy, że ta wspólna inicjatywa dorówna lub przewyższy jakością te, które są obecnie organizowane w Londynie czy Paryżu. Polska będzie takim miejscem, gdzie będzie się dyskutować o przyszłości cyberbezpieczeństwa – podkreśla rangę współpracy Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu Grupy MTP.

Ciekawy program

Podczas Kongresu będą działać specjalne strefy. Między innymi będzie to CyberHackLab – zespołowe rozgrywki, których celem jest ochrona cyberprzestrzenie. Będzie także Cyber Twierdza – gra symulacyjna polegająca na budowie skutecznego systemu zabezpieczeń środowiska teleinformatycznego i jego ochronie. Strefa Start-up’ów – w której zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony teleinformatycznej. Będzie można również zapoznać się z nowinkami dotyczącymi programowania, komponentów, sprzętu i akcesoriów podnoszących skuteczność monitorowania cyberprzestrzeni.

W Kongresie zapowiedzieli udział Wiceminister ON, Pełnomocnik Ministra ds. bezpieczeństwa w Cyberprzestrzeni – Pan Cezary Tomczyk. Będzie także Szef Sztabu Generalnego – Pan gen. Wiesław Kukuła a także przedstawiciele rządu RP, nauki i biznesu.

Dodatkową atrakcją ekspozycji będzie nowoczesny sprzęt dowodzenia, łączności i zarządzania na polu walki, zaprezentowany przez Wojsko Polskie. Kongres Cyberbezpieczeństwa – INSECON. odbędzie się 15 i 16 kwietnia na terenie MTP.

czytaj także: Wiosna „przykickała” do Starego Browaru. Wróciły zające. Wiosną wróci food hall? [ZDJĘCIA]

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl