Jeden z symboli Starego Rynku znów na swoim miejscu

Po renowacji powróciła na Stary Rynek Studzienka Bamberki. To jeden ze znaków rozpoznawczych centrum miasta.

Niedawno informowaliśmy o powrocie i renowacji pręgierza. Teraz na poznański Stary Rynek zawitała Studzienka Bamberki. Stanęła pomiędzy Wagą Miejską a Ratuszem.. Studzienka podobnie jak pręgież w trakcie remontu rynku przeszła renowację. Odnowiono odlaną z brązu figurę oraz kamienną studzienkę.

Remont Starego Rynku był okazją do sprawdzenia stanu Studzienki. Okazało się, że odlana z brązu figura jest dobrym stanie, w przeciwieństwie do części kamiennej. W pracowni kamieniarsko-konserwatorskiej konserwatorzy oraz właściciela firm, a które potwierdził profesor geologii Uniwersytetu Poznańskiego, przeprowadzono oględziny. Wykazały one, że że studnia Bamberki zbudowana jest z wapienia muszlowego pochodzącego najprawdopodobniej ze złoża z okolic Bambergu. Dzięki tym informacjom odpowiednio zajęto się materiałem. Oczyszczono go z zabrudzeń, a wannę i postument wzmocniono odpowiednim preparatem. Na cokole uzupełniono ubytki. Całość zabezpieczono przed wnikaniem wody w głąb materiałów. Wymieniono również łańcuchy od wiader oraz przewody wodne.

Dlaczego Bamberka

Posąg Bamberki powstał w 1915 roku. Służył jako studnia publiczna. Obok znajdowały się poidła dla koni i psów. Pierwotnie Studnia Bamberki stała przed domkami budniczymi, później w kilku innych miejscach na Starym Rynku, a przez jakiś czas nawet przy ul. Mostowej.

Bamberka upamiętnia przybyłych do Poznania na początku XVIII wieku osadników z okolic Bambergu zaproszonych przez władze miasta do zasiedlenia wyludnionych wojnami i zarazą wsi. Przedstawia kobietę ubraną w strój bamberskim z konwiami, czyli zbiornikami używanymi w winiarstwie. Posąg ufundował był poznański kupiec i winiarz Leopold Goldenring.

fot. poznan.pl

Czytaj także- Ocalili od zapomnienia Powstańców Wielkopolskich

źródło- poznan.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl