Teatr Polski w Poznaniu. Nieoczywiste zmiany wśród kandydatów na dyrektora

W Teatrze Polskim w Poznaniu ciąg dalszy zawirowań wokół konkursu na dyrektora. Marcin Kowalski i Maciej Nowak, jednak się nie rozdzielają. Znani z dziewięcioletniego kierowania teatrem ponownie w duecie oferują swoje możliwości rozwoju teatru. Kto jeszcze kandyduje?

W Teatrze Polskim w Poznaniu otwarto koperty kandydatur w drugim konkursie na stanowisko dyrektora. Prezydent Poznania zadecydował o ponownym przeprowadzeniu konkursu po tym, jak nie udało się wyłonić zwycięzcy w poprzednim. Marcin Kowalski i Maciej Nowak wcześniej startowali osobno, teraz wracają jako duet gotowy na wspólne dowodzenie teatrem. Teatrem Polskim w Poznaniu kierowali wspólnie przez ostatnie 9 lat.

Rozłam między Kowalskim a Nowakiem nastąpił po informacji prezydenta o konieczności przeprowadzenia konkursu na nowego dyrektora teatru (prezydent mógł bez konkursu przedłużyć kadencję dyrektora Marcina Kowalskiego). Dyrektor artystyczny Maciej Nowak wystartował w konkursie z Joanną Nawrocką na dyrektora artystycznego teatru TR Warszawa. Angażu nie otrzymał. Później Marcin Kowalski wystartował w poznańskim konkursie z reżyserem Piotrem Ratajczakiem, a odpowiedzialnego za repertuar dyrektora Macieja Nowaka wzięła kandydująca, producentka Zuzanna Głowacka.

Poprzedni konkurs na dyrektora nie przyniósł rozstrzygnięcia, gdyż żaden z kandydatów nie zdobył wymaganej większości głosów. Najwięcej głosów zdobyli: reżyserka i aktywistka Ula Kijak i obecny dyrektor, Marcin Kowalski, dlatego też tę dwójkę rekomendowała komisja. Prezydent nie zdecydował się na wybór ani obecnego dyrektora, ani reżyserki.

Drugi konkurs na dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu

Nowego dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu wybierze po kolejnym konkursie dziewięcioosobowa komisja konkursowa, w skład której wchodzą: przedstawiciele urzędu miasta, rady miasta, a także reprezentanci środowiska teatralnego, związków zawodowych i ministerstwa kultury. To oni przedłożą prezydentowi swoją kandydaturę.

Do konkursu zgłosiło się trzech kandydatów (wszystkie kandydatury spełniły wymogi formalne). O funkcję dyrektora powalczą obecny dyrektor teatru Marcin Kowalski, malarka, założycielka fundacji Cechownia Artystyczna i organizatorka festiwalu Ale Wiocha na Dolnym Śląsku, Ewa Dymek-Dudzińska i reżyserka i scenarzystka filmów dokumentalnych, seriali i spektakli telewizyjnych Ewa Pytka.

Dwóch z trzech kandydatów zgodziło się na publikacje na stronie urzędu miasta swoich koncepcji programowych dla Teatru Polskiego. Marcin Kowalski i Ewa Dymek-Dudzińska opowiedzieli o swoich planach artystycznych i współpracy z renomowanymi reżyserami. Marcin Kowalski zwrócił uwagę, że program artystyczny powstał z Maciejem Nowakiem, który będzie powołany po ewentualnej wygranej na zastępce dyrektora. Kolejne spektakle miałyby powstać z dalszym udziałem uznanych reżyserów i reżyserek: Jakubem Skrzywankiem, Saszą Denisową, Katarzyną Minkowską, Mają Kleczewską. Ewa Dymek-Dudzińska natomiast proponuje stworzenie festiwalu teatralnego i współpracę z Samborem Dudzińskim, dyrektorem teatru w Stodole w Lubiążu.

Komisja ma czas do 31 stycznia przyszłego roku na wyłonienie zwycięzcy. Nowy dyrektor lub dyrektorka obejmie stanowisko dopiero w sezonie 2024/2025. Marcin Kowalski pozostaje pełniącym obowiązki dyrektora do września 2024 roku, utrzymując stabilność teatru w okresie przejściowym.

Teatr Polski w Poznaniu
fot. Aleksander Fedorowicz

Czytaj też: Dagadana świętuje 15-lecie. Singiel z „Chłopów” podniósł z siedzeń publikę Filharmonii Narodowej [WYWIAD]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl