Materiał partnera

Teatr na ulicach Poznania

Teatr plenerowy znów zawładnie Poznaniem! W samym sercu miasta, na placu Wolności i placu Kolegiackim zobaczymy aż 6 spektakli ulicznych, zarówno młodych zespołów, jak i doświadczonych twórców.

Organizatorem festiwalu jest Teatr Ósmego Dnia, który od 18 lat ogłasza konkurs na scenariusz nowych spektakli „OFF: Premiery / Prezentacje”. W tym roku zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie projektu spektaklu plenerowego. W Poznaniu ma to szczególne znaczenie, Teatr Ósmego Dnia był jednym z prekursorów tworzenia spektakli ulicznych w naszym kraju.

W plenerze zobaczymy dzięki temu trzy nowe produkcje laureatów tego konkursu. Grupa Modern Duo przeniesie nas w czas wspomnień, wykorzystując w swoim spektaklu kultową przyczepę kempingową „Niewiadów”. W roku 2076 roku dzieje się akcja kolejnego spektaklu „TEKKK-Ło spada na Ziemię” stworzonego przez Trupę Santa Mony. W piątek 5 lipca zobaczymy spektakl Grupy Pomarańcze „W nicość”. Przedstawia on Człowieka wciąż zapętlonego w błędach historii, w której niepokojąco często zakłada na siebie maskę „bestii”.

Premierę zapowiada też Teatr Ósmego Dnia. Widowisko będzie poświęcone wszystkim głodomorom świata, istotom niegodnym życia, ludzkim śmieciom, zbędnym balastom zdrowego społeczeństwa. Ósemki przywołają i wyprowadzą na ulice charaktery i sytuacje z utworów literackich i zapisków Franza Kafki. Chcą skonfrontować je z odbiorcami i udowodnić, że światy Kafki nie są hermetyczne, ale dotyczą sytuacji uniwersalnych, ważnych dla każdej i każdego z nas, również dla przypadkowych przechodniów, którzy rzadko bywają w teatrze.

Z Krakowa na plac Wolności przyjedzie Teatr KTO. Słynna krakowska scena pod dyrekcją Jerzego Zonia wystawi spektakl „Arcadia”.

Zwieńczeniem wydarzeń festiwalowych będzie pokaz spektaklu „Arka” Teatru Ósmego Dnia. Przypomina on nam, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty i tęsknią za utraconym domem.

Motywem przewodnim Festiwalu OFF:Premiery/Prezentacje jest hasło „Bestia spada na ziemię”. Będziemy mogli przyjrzeć się temu, co jest bestią we współczesnym świecie, czego się boimy, na co czekamy i czego spodziewamy się w najbliższej przyszłości.

FESTIWAL TEATRÓW ULICZYCH OFF: PREMIERY/ PREZENTACJE

Plac Wolności / Plac Kolegiacki / Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania

3 LIPCA, g. 19:30

Pod gruszą” / MODERN DUO

Plac Wolności

3 LIPCA, g. 21:00

ARCADIA” / TEATR KTO

Plac Wolności

4 LIPCA, g. 21:00

TEKKK-Ło spada na Ziemię” / TRUPA SANTA MONY

4 LIPCA, g. 22:00

PREMIERA

Stracony sen” / TEATR ÓSMEGO DNIA

5 LIPCA, g. 21:00

W nicość” / GRUPA POMARAŃCZE

5 LIPCA, g. 22:00

Arka” / TEATR ÓSMEGO DNIA

Spektakl „Arka” Teatru Ósmego Dnia / materiał partnera

Harmonogram i opisy spektakli dostępne na stronie www.teatrosmegodnia.pl

Organizację festiwalu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj także: Lato w Poznaniu. Baseny, koncerty i festiwale

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl