Szpital w Szamotułach z nowym sprzętem

Aparat do znieczulenia, pompy infuzyjne, łóżko porodowe, aparaty RTG i USG – to część nowego sprzętu, który już działa w SPZOZ w Szamotułach. Dofinansowanie  1,8 mln zł to efekt porozumienia między samorządami, między innymi Poznania.

W Szpitalu w Szamotułach dzięki dofinasowaniu udało się zmodernizować Działu Radiologii, który został otrzymał nowoczesny aparaty RTG i USG. Na oddziały szpitalne zakupiono też aparat do znieczulenia, pompy infuzyjne, centralę do monitorowania funkcji życiowych oraz defibrylator. Oddział Ginekologiczno-Położniczy zyskał z kolei nowoczesne łóżko porodowe

Pieniądze z dofinansowania pozwoliły również na zakończenie przedostatniego etapu wymiany łóżek szpitalnych z manualnych na elektryczne, dzięki zakupowi kolejnych 25 sztuk.

Medyczne zakupy placówki w Szamotułach to kolejny krok realizacji porozumienia podpisanego 11 marca 2021. Samorządy Metropolii Poznań ustaliły wtedy z powiatami szamotulskim, obornickim i śremskim oraz z przedstawicielami szpitali podział 13 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dofinansowanie trafiło do 7 szpitali, w tym SPZOZ w Szamotułach.

– Ten sprzęt medyczny to kolejny dowód na to, jak ważna jest współpraca samorządów i jak konkretne korzyści może przynieść mieszkańcom – podkreślił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i prezes Metropolii Poznań – To właśnie dzięki dobremu współdziałaniu udało nam się zdobyć dofinansowanie. Nawet najlepsi lekarze nie mogą pomagać na miarę swoich możliwości, jeśli nie mają dobrej aparatury. Dlatego regularnie finansujemy inwestycje dla szpitali – nie tylko w Poznaniu.

23 samorządy Metropolii Poznań już 10 listopada 2020, w pierwszym roku pandemii koronawirusa przyjęły uchwałę o woli przekazania pieniędzy szpitalom. Później nastąpiło ustalenie potrzeb placówek medycznych oraz określenie formalnych rozwiązań, które umożliwiają skierowanie środków na ten właśnie cel.

– Dla mieszkańców najważniejsze, że ten sprzęt jest i że już im służy. To kolejny z widocznych efektów współpracy między samorządami. Na dniach uruchamiamy linię Poznańskiej Kolei Metropolitalnej przez Szamotuły, a pracujemy też m.in. nad węzłem komunikacyjnym – mówi Włodzimierz Kaczmarek, burmistrz Szamotuł i członek Zarządu Metropolii Poznań.

Sprzęt medyczny za blisko 10 mln zł został zakupiony także dla SPZOZ w Obornikach, Szpitala Powiatowego im. Tadeusza Malińskiego w Śremie, Szpitala w Puszczykowie im. Prof. S. T. Dąbrowskiego i Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów (szpital w Ludwikowie). Z kolei najszybciej przeprowadzono zakup – za 3 mln zł – środków ochrony osobistej i do dezynfekcji, które trafiły przede wszystkim do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia i Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl