Świętowali 104. rocznicę zdobycia Ławicy. Zobacz zdjęcia

Piknik historyczny, inscenizacja szturmu, pokazy broni oraz starych pojazdów. Organizatorzy zadbali o wierne odwzorowanie powstańczego klimatu. Przejęty podczas powstania sprzęt lotniczy to jeden z największych łupów wojennych w historii polskiego wojska.

SZTURM NA LOTNISKO

27 grudnia świętowaliśmy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jednego z niewielu zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem. Po 11 dniach od wybuchu powstańcom udało się zdobyć niemieckie lotnisko wojskowe we wsi Ławica pod Poznaniem. Przejęli między innymi samoloty bojowe i szkoleniowe. W krótkim starciu zginął jeden Wielkopolanin i dwóch żołnierzy niemieckich.

UPAMIĘTNILI POWSTAŃCÓW

O godzinie 6:30 na Wzgórzu Berlińskim przy ulicy Przytocznej, w miejscu rozpoczęcia szturmu odbył się w piątek apel, podczas którego uczono pamięć powstańców. O godzinie 12:00 przed Pomnikiem Zdobywców Lotniska Ławica przedstawiciele władz samorządowych oraz organizatorzy obchodów oddali im hołd.

GRATKA DLA FASCYNATÓW

Później rozpoczął się piknik historyczny przygotowany przez rekonstruktorów z grupy Stacja Lotnicza Ławica. Zadbali oni o wierne odwzorowanie tamtych czasów, zaprezentowali sprzęt wojskowe oraz stare pojazdy. Odbyła się również inscenizacja szturmu na lotnisko w 1919 roku. Ksiądz Robert Kulczyński przybliżył również uczestnikom historię lotnictwa wielkopolskiego.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl