” Światełko dla Czerwca 56″

Po raz czwarty ruszyła akcja ” Światełko dla Czerwca 56″. Podczas akcji, uczniowie odwiedzą i uporządkują groby uczestników strajku robotników z 1956 roku.

„Światełko dla Czerwca „56” to projekt edukacyjny Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Ma upamiętnić nieżyjące już osoby związane z poznańskimi wydarzeniami z 1956 roku. Akcja została w maju wybrana Wydarzeniem Historycznym Roku 2017.

Tegoroczną, czwartą już edycję, rozpoczęto na cmentarzu na Górczynie, przy grobie Zdzisława Piskorskiego, najstarszej ofiary Powstania Poznańskiego. Zebrali się tam uczniowie Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56, Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 oraz dzieci z przedszkola Galileo. Kwiaty na grobie powstańca złożył m.in. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.

Tegoroczny wybór grobu nie jest przypadkowy. Zdzisław Piskorski to postać, której biografia łączy dwa niezwykle ważne dla Poznania wydarzenia. Jako młody chłopak walczył w Powstaniu Wielkopolskim. Później wziął udział w kolejnym poznańskim zrywie – i tam zginął.

 

kontakt

 

 

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl