Sukces poznańskiego zabytku. Otrzymał prestiżowe wyróżnienie

Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP) ogłosiło wyniki konkursu na „Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną”. W jednej z kategorii wyróżnione zostało Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy.

Kilkukrotnie nagradzana już ekspozycja reliktów Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy została ponownie dostrzeżona. Tym razem realizacja została wyróżniona w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich w kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna zabytku”. 

Palatium Mieszka I

„Realizacja stanowi znakomity przykład wyeksponowania w przestrzeni miejskiej zarysu murów nieistniejących obiektów historycznych, będących świadectwem świetności początków państwa polskiego. Szczególnie intrygujące jest wykorzystanie w inwestycji nowoczesnego materiału w formie zielonego, artystycznego szkła, które stanowi kontrapunkt dla gotyckiej ceglanej architektury otoczenia i kamiennej posadzki placu. Pomimo zastosowania oszczędnych środków wyrazu, uzyskano czytelny przekaz historyczny i wysokie walory przestrzeni” – uzasadniło werdykt jury. 

Wyróżniony przez TUP obiekt to szklana instalacja otaczająca kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim. Przedstawia zarys siedziby pierwszego władcy Polski. Była to budowla z czasów dynastii Piastów sprzed ponad 1000 lat. Ekspozycja jest podświetlana. Nawiązuje do starego muru. Jej górne powierzchnie wykonano z gładkiego szkła hartowanego z nadrukowanym tekstem. Projekt instalacji wykonała Pracownia Projektowa J.P. Woźny, a głównym projektantem jest Przemysław Woźny. Za projektem i realizacją szkła artystycznego stoją Tomasz Urbanowicz oraz Konrad Urbanowicz z firmy Archiglass.

Towarzystwo Urbanistów Polskich nagrody w konkursie na najlepszą zagospodarowaną przestrzeń publiczną przyznaje od 2007 r. Jego celem jest promocja najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych. W ubiegłym roku urbaniści dostrzegli zmodernizowany rynek Łazarski, który otrzymał nagrodę w kategorii „Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna”. 

Ekspozycja reliktów palatium jest częścią projektu „Tu się wszystko zaczęło – ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu”, realizowanego we współpracy Miasta Poznania z Archidiecezją Poznańską i Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Współfinansowano go z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Zobacz też: Złamany Dom i kamienica Żelazko laureatami ważnego konkursu

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl