Artyści Poznania

Na kilka godzin zamkną ulice w centrum. Z powodu urodzin

Choć od śmierci legendy Kabaretu Tey, Bohdana Smolenia, minęło już prawie 8 lat, pamięć o nim w Poznania wciąż trwa. I nadal obchodzone urodziny artysty. Z tego powodu, 9 czerwca ulice przy skwerze jego imienia na kilka godzin zostaną wyłączone z ruchu.

Bohdan Smoleń przyszedł na świat w 1947 roku w Bielsku. Był znanym w całej Polsce artystą estradowym, kabaretowym, autorem skeczów i piosenek. Pierwsze sceniczne szlify zbierał w Krakowie. Wtedy wypatrzył go Zenon Laskowik i namówił na przyjazd do Poznania i dołączenie do założonego przez niego Kabaretu Tey. To właśnie z tym duetem na scenie grupa święciła największe triumfy w latach 70. i 80. Później jego kariera zaliczała różne wzloty i upadki. Po rezygnacji z życia publicznego, poświęcił się działalności charytatywnej, założył w Baranówku pod Poznaniem fundację „Stworzenia Pana Smolenia”, która zajmuje się hipoterapią.

Jego artystyczna spuścizna żyje nadal w sercach jego wielbicieli. Dlatego co roku organizują oni urodziny Smolenia, przy skwerze jego imienia. Znajduje się on u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej, w ścisłym centrum miasta. Tegoroczna edycja odbędzie się 9 czerwca. Tego dnia, jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, od godz. 15 do 23, wyłączone z użytkowania będą następujące ulice: fragment ul. Rybaki od ul. Strzeleckiej do posesji nr 4 oraz fragment ul. Strzałowej od ul. Długiej do posesji nr 31.

Kierowcy, którzy zaparkowali swoje samochody w tym rejonie, proszeni są o ich przeparkowanie. Objazdy dla zmotoryzowanych zostały wyznaczone ulicami Ogrodową, Ratajczaka, Kościuszki i Krakowską.

Smoleń
Bohdan Smoleń jest często wspominany przez swoich fanów / fot. Łukasz Gdak

Czytaj także: Jest legendą polskiego kabaretu. W niedzielę świętują jego urodziny

Źródło: ZDM

Mateusz Witczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl