Słynny pianista zagra z okazji 75-lecia poznańskiej filharmonii

Filharmonia Poznańska obchodzi 75 – lecie. Solistą jubileuszowego koncertu, który odbędzie się w czwartek, będzie znany polski pianista Rafał Blechacz, który ma na koncie między innymi zwycięstwo w konkursie Chopinowskim.

UROCZYSTY KONCERT

Koncert z okazji 75-lecia poznańskiej filharmonii odbędzie się w czwartek o godzinie 19.00 w Auli Uniwersyteckiej, która od lat gości muzyków tej instytucji. Gwiazdą wieczoru będzie słynny polski pianista Rafał Blechacz, który wystąpi na scenie wraz z orkiestrą filharmonii pod batutą Łukasza Borowicza.

W trakcie koncertu wybrzmi między innymi Koncert fortepianowy op.54 Roberta Schumanna, oraz Rapsodia litewska op.11. Muzycy wykonają również Kościelec 1909 Wojciecha Kilara oraz Uwerturę komediową Tadeusza Szeligowskiego, który jest patronem poznańskiej filharmonii.

75 MINUT MUZYKI

Z okazji 75-lecia działalności, władze filharmonii, przygotowały pamiątkowy album, w którym znajduje się płyta z muzyką w wykonaniu poznańskich artystów. Nagranie trwa łącznie 75 minut, co nawiązuje do jubileuszu. Do krążka dołączona jest książka, w której, między innymi, opisana jest historia poznańskiej filharmonii. Album można nabyć podczas jutrzejszego koncertu.

HISTORIA FILHARMONI

Filharmonia Poznańska została założona w 1947 roku z inicjatywy jej obecnego patrona, Tadeusza Szeligowskiego, lwowskiego kompozytora związanego ze stolicą Wielkopolski. Pierwszy koncert odbył się dokładnie 10 listopada siedemdziesiąt pięć lat temu. Przez ten czas instytucja nie doczekała się własnej siedziby a koncerty odbywają się w Auli Uniwersyteckiej UAM, która słynie z doskonałej akustyki. Pod koniec zeszłego roku władze Poznania i samorządu wojewódzkiego  ogłosiły, że instytucja otrzyma własną siedzibę.   

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl