Sezon kąpieliskowy w Poznaniu otwarty. Czy pogoda przeszkodziła? [ZDJĘCIA]

W sobotę, 15 czerwca rozpoczął się sezon kąpieliskowy w Poznaniu. Miejskie kąpieliska nad jeziorami oraz letnia pływalnia Kasprowicza są już dostępne dla mieszkańców i turystów. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających i jakie zasady obowiązują w trakcie korzystania z poznańskich kąpielisk.

Letnia pływalnia Kasprowicza jest już dostępna dla odwiedzających. W pierwszym tygodniu, pływalnia dostępna od godz. 12 do 20. Od 22 czerwca, po zakończeniu roku szkolnego, godziny otwarcia zostaną wydłużone, a pływalnia będzie czynna od godz. 9 rano. Co więcej włodarze wprowadzą specjalne godziny dla pływaków, które pozwolą korzystać z 50-metrowego basenu od godz. 7 do godz. 9.

Na terenie pływalni dostępne są różnorodne atrakcje, w tym 50-metrowy basen sportowy, basen ze zjeżdżalnią oraz brodzik z wodnymi zabawkami dla najmłodszych. W pobliżu znajdują się także boiska do siatkówki plażowej i urządzenia do street workoutu. Na miejscu działa punkt gastronomiczny, a odwiedzający mogą wypożyczyć leżaki.

Chwiałka otwarta po zakończeniu roku szkolnego

Druga letnia pływalnia, Chwiałka otworzy swoje podwoje dla publiczności po zakończeniu roku szkolnego. Pierwszymi użytkownikami będą uczestnicy zawodów Enea Junior Poznań Triathlon, które odbędą się 22 czerwca. Dzień później, 23 czerwca baseny będą dostępne dla wszystkich chętnych. W sezonie, Chwiałka będzie czynna od godz. 9 do 19.

Kąpieliska nad jeziorami

Od 15 czerwca mieszkańcy i turyści mogą korzystać z czterech kąpielisk nad poznańskimi jeziorami: Rusałką, Jeziorem Strzeszyńskim oraz Jeziorem Kierskim, które posiada dwa kąpieliska – Plaża Smocza – Krzyżowniki oraz Plaża Parkowa w Kiekrzu. Kąpieliska są czynne od godz.10 do godz. 18 i strzeżone przez minimum dwóch ratowników, a w Kiekrzu – przez trzech.

Zasady bezpieczeństwa

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przypominają o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa na kąpieliskach. Należy stosować się do ostrzeżeń i poleceń ratowników. Dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą być pozostawiane bez opieki. Po spożyciu alkoholu nie wolno wchodzić do wody. Zabroniono grillowania przy kąpieliskach, jednak w pobliżu dostępne są punkty gastronomiczne oraz specjalne strefy grillowe na Strzeszynku i nad Rusałką. W Kiekrzu można także rozpalić ognisko.

Infrastruktura i sprzęt ratowniczy

Kąpieliska są dobrze wyposażone w sprzęt ratowniczy, w tym łodzie, koła ratunkowe, defibratory, boje, liny oraz wieżyczki dla ratowników. Dostępne są także specjalne wózki plażowe dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Przed sezonem kąpielowym, teren kąpielisk został dokładnie wysprzątany i przeszły one konserwację. Na Krzyżowniki oraz nad Rusałkę dostarczono nowy piach – łącznie 250 ton.

Badania wody

Każdego roku, przed rozpoczęciem sezonu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przeprowadza badania jakości wody. W trakcie sezonu, woda jest regularnie badana przez organizatora kąpielisk, czyli POSiR. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, tymczasowo zamykają kąpieliska.

Czytaj też: Z Poznania do Pragi 4 razy dziennie. Wiemy, od kiedy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl