Sanepid wziął pod lupę kolonie letnie. Sprawdzili bezpieczeństwo ponad tysiąca dzieci

Z początkiem wakacji inspektorzy rozpoczęli kontrole ośrodków wypoczynkowych dla dzieci. Zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo sanitarno-higieniczne. Jak wygląda sytuacja w poznańskich bazach letniego wypoczynku dla najmłodszych?

Kolonie dla dzieci Poznań

W tym sezonie wakacyjnym w Poznaniu oraz jego okolicach zgłoszono łącznie 91 różnych form wypoczynku dla dzieci, obejmujących obozy, kolonie, biwaki oraz półkolonie. Z tego powodu pracownicy Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży z Promocją Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu postanowili przeprowadzić szczegółowe kontrole.

Główne działania inspektorskie koncentrowały się na ocenie stanu sanitarno-higienicznego oraz technicznego otoczenia i pomieszczeń użytkowych obiektów. Inspektorzy dokładnie sprawdzili zgodność wyposażenia pokoi mieszkalnych z kategorią zakwalifikowania obiektu oraz ich przygotowanie do przyjęcia określonej liczby uczestników.

Dodatkowo, szczególną uwagę zwrócono na zapewnienie standardów dostępności do urządzeń sanitarnych, ciągłość dostaw ciepłej i zimnej wody oraz odpowiednie środki do utrzymania higieny osobistej. Kontrole obejmowały także ocenę warunków do bezpiecznej aktywności ruchowej oraz zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej dla uczestników.

Zdjęcie poglądowe/ fot. POSiR

Czy na poznańskich koloniach jest bezpiecznie?

– W skontrolowanych turnusach organizatorzy zapewnili uczestnikom wypoczynku bezpieczne i higieniczne warunki pobytu. Nie stwierdzano nieprawidłowości skutkujących wydaniem decyzji administracyjnych – poinformowała Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Pracownicy Oddziału Higieny Żywności i Żywienia przeprowadzili dodatkowo kontrolę biwaku żeglarskiego. Oceniali stan sanitarny pomieszczeń oraz miejsc, gdzie przygotowywano i spożywano posiłki. Sprawdzali też, jak przechowywano żywność i czy była ona odpowiednia do spożycia. Kontrolowali świeżość surowców użytych do przygotowania jedzenia oraz jadłospis dostosowany do wieku uczestników. Sprawdzili również czystość naczyń stołowych, sposób utylizacji odpadów oraz aktualność orzeczeń sanitarno-epidemiologicznych personelu.

-Tutaj również nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości- dodała Cyryla Staszewska.

Kontrole Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży z Promocją Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu będą przeprowadzane do zakończenia wakacji.

Czytaj także: „Podwieczorki” z przewodnikami. Zdradzą tajemnicę każdego fyrtla

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl