Rząd chce zmienić prawo o ruchu drogowym. Kierowcy się ucieszą?

Kierowcy ciężarówek nie będą mogli wyprzedzać na autostradach i drogach ekspresowych. Będzie to możliwe jedynie na tych fragmentach dróg, na których dostępne są więcej niż dwa pasy ruchu w jednym kierunku.

Nowe przepisy

W połowie maja rząd przedstawił swój pomysł na zniesienie opłat za przejazd państwowymi autostradami. Jednocześnie pojawiła się koncepcja wprowadzenia zakazu wyprzedzania dla samochodów ciężarowych zarówno na autostradach, jak i drogach ekspresowych. Projekt miałby wejść w życie poprzez zmiany w prawie o ruchu drogowym. Nowe przepisy mogą obowiązywać już od 1 sierpnia.

Czytaj również: Jarosław Kaczyński obiecuje darmowe autostrady. W Wielkopolsce to… 50 kilometrów

Zakaz wyprzedzania

Podobne pomysły pojawiały się już w przeszłości. Jeśli prawo się zmieni, ciężarówki nie będą mogły wyprzedzać się na drogach, mających dwa pasy ruchu w jednym kierunku. W przypadku trzypasmowych autostrad i dróg ekspresowych, samochody ciężarowe będą mogły poruszać się dwoma skrajnymi prawymi pasami.

Takie przepisy obowiązują już na fragmentach autostrady A2 zarządzanych przez Autostradę Wielkopolską. Policjanci patrolujący ruch na obwodnicy Poznania często zauważają jednak, że kierowcy ciężarówek je łamią. Za złamanie zakazu wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe grozi mandat w wysokości 1000 złotych oraz 15 punktów karnych. Za nieuprawnioną jazdę lewym pasem policja może nałożyć mandat w wysokości 3000 złotych oraz 2 punkty karne.

W Niemczech jest inaczej

Zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych obowiązuje również między innymi w Niemczech. Tam jednak nie doszło do zmiany w prawie o ruchu drogowym. Eksperci przeanalizowali, na jakich odcinkach dróg wprowadzenie takiego zakazu byłoby korzystne dla ruchu, a na jakich nie. Zakaz wyprzedzania regulowany jest tam przez znaki drogowe.

Źródło: Twitter Andrzej Adamczyk

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl