Rusza wielka pomoc z Poznana do Libanu

Fundacja ,,Redemptoris Missio” z Poznania udziela wsparcia ofiarom z Libanu. Wkrótce samolot z lotniska wojskowego w Balicach zapełniony mlekiem modyfikowanym i kaszkami dla niemowląt, wyruszy nieść pomoc. W planach są także dodatkowe transporty.

W nadchodzącym czwartek, 16 listopada samolot wojskowy z poznańskiej Fundacji „Redemptoris Missio” wystartuje z lotniska wojskowego w Balicach, kierując się na Bliski Wschód, do Libanu z pomocą humanitarną.

Pierwsza dostawa zawiera trzy i pół tony mleka modyfikowanego i kaszek dla niemowląt. To jednak tylko początek. Fundacja planuje kolejne przesyłki, w tym pakiety higieniczne dla ludności libańskiej, która masowo opuszcza tereny przygraniczne.

fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

Ostrzelanie szkoły

W minionym tygodniu doszło do napiętej sytuacji. Hezbollah wystrzelił 20 rakiet z obszaru Libanu w kierunku Wzgórz Golan i Górnej Galilei. W odpowiedzi izraelska armia zaatakowała miejsce wystrzału rakiet. Od tego momentu libańskie szpitale zaczęły gromadzić dodatkowe zapasy krwi.

Dodatkowo, 15 października 2023 roku, w wiosce Aita El Chaab na południu Libanu, doszło do ataku rakietowego na szkołę dla dzieci z specjalnymi potrzebami.

-Dwukrotnie sprawdziliśmy, czy w szkole ukrywał się ktoś z palestyńskiej lub libańskiej armii. Nikogo takiego nie było, zwłaszcza że szkoła jest dość odsłonięta. Uderzenia na tę szkołę było po prostu nieludzkie. Mamy nadzieję i modlimy się o szybkie zakończenie tej wojny i przywrócenie pokoju. Nadchodzi zima i dzieci muszą wrócić do bezpiecznego budynku. Szkoła wymaga naprawy i instalacji, w tym materiałów edukacyjnych, ponieważ wszystko zniszczyły ostrzały- poinformowała dyrekcja szkoły z Aita El Chaab.

Wielki apel

Fundacje apelują, aby wstrzymać działania zbrojne w Strefie Gazy.

-Wraz z innymi organizacjami humanitarnymi, apelujemy o powstrzymanie działań zbrojnych w Strefie Gazy. Ani ludność cywilna, ani personel medyczny, ani szpitale, nigdy nie mogą być celem ataków. Domagamy się natychmiastowego zawieszenie broni w Strefie Gazy i powstrzymania rozlewu krwi ludności cywilnej – mówiła Justyna Janiec – Palczewska prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Wsparcie ludności cywilnej

Wsparcie dla poszkodowanych w konflikcie na Bliskim Wschodzie jest możliwe poprzez dokonanie donacji na konto Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Nr konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000.

Lub poprzez stronę internetową https://redemptorismissio.org/dotacja/dla-ofiar-wojny-bliski-wschod/

-Obecna sytuacja stwarza realne zagrożenie, że konflikt zbrojny rozleje się na pobliski Liban, gdzie od wielu lat pomaga Fundacja „Redemptoris Missio”. Jesteśmy gotowi do udzielenia wsparcia, gdy tylko zostaną otwarte bezpieczne korytarze pomocy humanitarnej. Przekazane zostaną pakiety żywnościowe i higieniczne oraz leki i środki medyczne. Planowane jest także udzielenie podstawowej pomocy medycznej i psychospołecznej- dodaje prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej.

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl