Ruszyło głosowanie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego

Co powstanie w Poznaniu za 26,6 mln zł? O tym zdecydują sami mieszkańcy. Głosy w ramach kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO) można oddawać do 23 października. 

– Poznański Budżet Obywatelski realnie zmienia nasze miasto. Dzięki niemu tworzone są nowe miejsca wypoczynku, place zabaw, zieleńce i realizowanych jest wiele innych projektów infrastrukturalnych, których chcą sami poznaniacy. Do tej pory powstało już ponad 230 przedsięwzięć. Teraz czas na wybór kolejnych. Do 23 października, do godz. 12, poznanianki i poznaniacy będą głosować na swoich faworytów. W tej edycji mamy 135 projektów. Zachęcam wszystkich mieszkańców do zapoznania się pomysłami oraz wskazaniach najlepszych. W ten sposób mamy rzeczywisty wpływ na to jak wygląda nasza okolica – mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

W ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na Naramowicach powstał w ostatnim czasie „Ogród Zabaw”. To pierwszy ogólnodostępny plac zabaw stworzony wśród zieleni we wschodnich Naramowicach. Dzieci mogą tam korzystać m.in. z piaskownicy, karuzeli, kuchni błotnej czy huśtawek. Dodatkowo na miejscu znajdują się także ławki, przewijak, stojaki na rowery oraz elementy małej architektury. Na terenie w tym roku posadzone zostaną także drzewa i krzewy. Realizacja projektu wyniosła niemal 600 tys. zł. 

Jak zagłosować?

Żeby w okolicy powstały projekty, np. takie jak powyższy, warto zagłosować na nie w PBO24. Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, jedynie w przypadku poznaniaków poniżej 13. roku życia konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna.

Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną pod adresem budzet.um.poznan.pl/glosowanie – w serwisie Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Każdy może oddać maksymalnie 5 głosów: 3 głosy na projekty ogólnomiejskie – 1 na mały, 1 na duży oraz 1 na projekt ogólnomiejski duży w ramach Zielonego Budżetu. Ponadto głosować można na 2 projekty rejonowe – 1 mały, 1 duży. Wybrać można także mniejszą ich liczbę – ważne jednak, aby zrobić to podczas jednego głosowania.

Potwierdzenie oddania głosu odbywa się za pomocą kodu SMS (numer telefonu komórkowego będzie trzeba podać podczas uzupełniania formularza). Na wskazany numer mieszkaniec otrzyma kod, który umożliwi mu potwierdzenie dokonanego wyboru. Jest on ważny do momentu zamknięcia przeglądarki lub aplikacji, z której został oddany głos – kod należy wykorzystać w momencie głosowania, w trakcie jednej sesji.

SMS z kodem jest całkowicie bezpłatny, a numer telefonu jest potrzebny wyłącznie do przesłania wiadomości. 

Do jednego numeru telefonu przypisanych jest maksymalnie 5 kodów weryfikujących, umożliwiających oddanie głosu. Oznacza to, że z jednego numeru może zagłosować 5 różnych osób. Można więc poprosić np. kogoś z rodziny o udostępnienie telefonu, na który zostanie wysłany kod.

Głosowanie będzie odbywać się przede wszystkim elektronicznie, jednak osoby, które nie mają urządzenia z dostępem do internetu mogą przyjść do stacjonarnych punktów. W tych miejscach będzie można uzyskać techniczne wsparcie w głosowaniu. Będą się one znajdować w Urzędzie Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17 (pok. 202), Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24 oraz Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44.

Projekty w ramach PBO

Nowością w tej edycji PBO jest pogrupowanie projektów. Zostały one podzielone nie tylko na ogólnomiejskie i rejonowe, ale także na małe i duże. W nowej klasyfikacji liczyć się będzie więc nie tylko zakres zgłoszonego projektu – czyli to, czy dotyczy całego miasta czy tylko regionu – ale również jego maksymalna wartość.

Poznanianki i poznaniacy wybierają spośród 106 projektów rejonowych (66 dużych, 40 małych) oraz 29 ogólnomiejskich (13 dużych, 8 małych i 8 dużych w ramach Zielonego Budżetu).

W związku ze zmianą kategorii zmienił również sposób podziału pieniędzy w budżecie. Na projekty rejonowe przeznaczonych zostanie 20,4 mln zł, w tym 1,3 mln zł na małe i 19,1 mln zł na duże. W regulaminie PBO24 zagwarantowano, że środki na projekty małe zostaną przyznane każdemu rejonowi w równej kwocie: 100 tys. zł. Pieniądze na projekty duże będą – podobnie jak w poprzednich latach – rozdzielone za pomocą algorytmu (liczyć się będzie liczba mieszkańców oraz powierzchnia terenu).

Na projekty ogólnomiejskie zaplanowano 6,2 mln zł, w tym 4 mln zł na Zielony Budżet, 2 mln zł na projekty duże i 200 tys. zł – na małe.

Wyniki PBO24 poznamy do 30 listopada. Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji można znaleźć na stronie internetowej Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Zobacz też: Na kupno działki ROD jest sporo chętnych. Jak ją kupić?

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl