„Rozejrzyj się i ŻYJ”. MPK i policja rozpoczynają akcję o bezpieczeństwie na przejazdach tramwajowych

MPK Poznań i Komenda Miejska Policji przypominają o zachowywaniu ostrożności na przejazdach tramwajowych. Tegoroczną akcję kierują do kierowców samochodów.

Najniebezpieczniejsze skrzyżowania w Poznaniu

Dąbrowskiego, Głogowska, Grunwaldzka, Starołęcka, Jana Pawła II i rondo Środka. Właśnie te miejsca w Poznaniu uznaje się za najniebezpieczniejsze pod względem zderzeń samochodów z tramwajami. Tylko w pierwszym półroczu tego roku było ich niemal 190. Dlaczego? Policja wskazuje przede wszystkim na pośpiech, nieuwagę i roztargnienie wśród kierowców. Często nie zachowują ostrożności i wymuszają pierwszeństwo tam, gdzie to niebezpieczne.

fot. M. Anders / wpoznaniu.pl

Policja przypomina o zachowaniu ostrożności

Jesień i zima to szczególnie trudne pory roku. Tory są oblodzone lub mokre, przez co droga hamowania tramwaju wydłuża się jeszcze bardziej. Najważniejsze jest, by wśród kierowców zbudować świadomość, do czego może doprowadzić nieodpowiednie zachowanie na drodze. Właśnie dlatego w pojazdach komunikacji miejskiej na monitorach będzie wyświetlany film promujący kampanię „Rozejrzyj się i ŻYJ”. Policja przypomina, że motorniczy często nie ma możliwości wykonania żadnego manewru poza użyciem dzwonka lub wdrożeniem nagłego hamowania. Czasem to jednak za mało i dochodzi do tragedii.

To już druga kampania

Pojazdy obklejone w hasło akcji będą jeździć po Poznaniu na wszystkich liniach tramwajowych. Jednak „Rozejrzyj się i ŻYJ” to nie pierwsza kampania MPK Poznań i Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Jej nazwa nawiązuje do akcji prowadzonej w 2021 roku. Zeszłoroczna dotyczyła pieszych, którym przypominano, że wchodząc na przejście dla pieszych, nie mają pierwszeństwa przed tramwajem.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl