Romantyczne przygody raka piersi – nowa wystawa w fotoplastikonie

Fazy nowotworu piersi fotografowały amerykańskie artystki Beth Stephens i Annie Sprinkle. Ich fotograficzna wizja przedstawia chorobę jako zjawisko społeczne. Analizują reakcję między ludźmi w czasie jej trwania i…szokują.

Zdjęcia ilustrujące raka piersi są wykonane w formie Cancer Ertotica. Artystki w pierwszej części cyklu ilustrują nowotwór piersi w czasie inscenizowanych scen erotycznych. Szokować chcą kontrastem śmiertelnej choroby i witalności życia, którą odzwierciedlają sceny erotyczne.

Druga część zdjęć dokumentuje różne fazy życia chorego: odwiedziny, czas przed, w czasie i po zabiegu usuwania guza piersi.

O idei swoich prac, piszą:

Choroba nie jest metaforą, lecz tym co widać i czuć, czyli zbitkiem tkanek, które w swoim komórkowym rozprzężeniu są tak samo budulcem ludzkich, jak i nieludzkich organizmów żywych. Wyzbycie się przekonania o własnej antropocentrycznej wyjątkowości może być uzdrawiającym doświadczeniem leczącym gatunek Homo sapiens z pozbawionego humoru autodestrukcyjnego indywidualizmu, który w przedśmiertnych drgawkach grozi  uruchomieniem arsenału atomowego.

Wystawę oglądać można do 1 kwietnia w Galerii Miejskiej Arsenał.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl