Roman Giertych czeka na odpowiedź abp. Gądeckiego. W sprawie 5-latka, który wypadł z okna

Roman Giertych reprezentuję matką zmarłego 5-latka, który wypadł z okna mieszkania należącego do kurii. Poseł i adwokat wzywa arcybiskupa poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego do rozmowy w sprawie tragicznej śmierci. Jak potwierdziła prokuratura – okno, z którego wypadł chłopiec, było uszkodzone.

Do tragicznej śmierci doszło 26 września 2023 roku przy ul. Głogowskiej w Poznaniu. Jak początkowo podała policja, babcia chłopca położyła go spać, zamknęła drzwi i wyszła do innego pomieszczenia. W czasie jej nieobecności dziecko miało wejść na parapet i spaść na chodnik. W pierwszych przekazach podawano, że 5-latek sam otworzył okno. Spadł z drugiego piętra. Chłopiec w wyniku poniesionych obrażeń zmarł 12 października.

Roman Giertych reprezentuje matkę zmarłego chłopca. Wystosował on list do abp. Stanisława Gądeckiego, w którym prosi o wyznaczenie pełnomocnika do negocjacji dotyczących odszkodowania i zadośćuczynienia. Adwokat jest zdania, że to archidiecezja ponosi odpowiedzialność cywilną za śmierć chłopca. Kuria jest właścicielem budynku, a okno było uszkodzone, więc Roman Giertych przekonuje, że to w ich gestii leżała wymiana.

Podkreślił, że w 2013 roku poznańska kuria określała „stan stolarki okiennej jako zły”. Dziesięć lat później, a pięć miesięcy przed wypadkiem inspektor nadzoru wydał na prośbę lokatorów „opinię techniczną, z której wynikała konieczność wymiany okien”. Jak dalej czytamy w liście: „Zaznaczam, że ten stan trwa do chwili obecnej. Bezpośrednią konsekwencją tego zaniedbania była śmierć małego chłopca, syna mojej mocodawczyni”. W swoim liście poseł podkreśla, że matka wielokrotnie zwracała się o naprawę okna, gdyż to zagrażało zdrowiu mieszkańców wynajmowanego mieszkania.

– Wszelkie dokumenty dotyczące stanu technicznego budynku i podjętych przez właściciela działań w celu wymiany okien będą przedstawione w postępowaniu sądowym – poinformował rzecznik poznańskiej kurii, ks. Maciej Szczepaniak w e-mailu do „Gazety Wyborczej”.

Czytaj też: Abp Gądecki zamieszka w nowej rezydencji. Jej remont finansuje rządowy fundusz

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl