Rolnicy protestują w całym kraju. Utrudnienia na ważnych wielkopolskich drogach [LISTA]

W środę, 24 stycznia kierowcy podróżujący po krajowych drogach muszą liczyć się z utrudnieniami z powodu protestów rolników. W godzinach 12 – 14 zaplanowano protesty w różnych lokalizacjach. Obejmą zgromadzenie dużej grupy rolników, jak i przejazdy ciągników. Akcję zabezpiecza policja.

Protest rolników dotyczy wszystkich poniżej wymienionych tras. Kierowcy powinni być świadomi potencjalnych utrudnień i dostosować trasę lub plan podróży na poszczególnych drogach krajowych:

 • DK11 – Jastrowie – protest będzie miał miejsce na poboczu DK11 przy centrum logistycznym DINO.
 • DK92 – Sękowo – protestujący będą eskortowani przez Policję z Szamotuł, protest zaczyna się na stacji benzynowej TOTAL w Sękowie, dalej jadą do Tarnowa Podgórnego ciągiem DK92 i zawracają, przewidywana ilość 15 ciągników.
 • DK15 – Obłaczkowo – początek zgromadzenia Obłaczkowo. Zgromadzeni mają jechać ciągnikami rolniczymi z Obłaczkowa przez Wrześnię i powrót do Obłaczkowa.
 • DK11 – Nowe Miasto Nad Wartą – Policja będzie zabezpieczać protest. Protestujący nie będą się przemieszać w ramach protestu (tak na razie informują). Przejazd wyłącznie w momencie dojazdu na plac gdzie się gromadzą i przy powrocie.
 • DK11 – Jarocin – Policja będzie zabezpieczać protest. Protestujący nie będą się przemieszać w ramach protestu (tak na razie informują. Przejazd wyłącznie w momencie dojazdu na plac gdzie się gromadzą i przy powrocie.
 • DK12 – Jaraczewo-Policja będzie zabezpieczać protest. Protestujący nie będą się przemieszać w ramach protestu (tak na razie informują). Przejazd wyłącznie w momencie dojazdu na plac gdzie się gromadzą i przy powrocie.
 • DK12 – Kotlin – Policja będzie zabezpieczać protest. Protestujący nie będą się przemieszać w ramach protestu (tak na razie informują). Przejazd wyłącznie w momencie dojazdu na plac gdzie się gromadzą i przy powrocie.
 • DK11 – Budzyń – protestujący będą jeździć na odcinku DK11 od Budzynia do granicy powiatu chodzieskiego, protest będzie zabezpieczony przez policję
 • DK10 – Piła – Kosztowo – kolumna 150 ciągników, protest będzie zabezpieczony przez policję
 • DK12 – Wschowa – Leszno – w ramach protestu rolnicy planują przejechać DK12 od Wschowy do węzła Leszno Zachód. Zabezpieczenie przez Policję
 • DK12 – Krzemieniowo – Garzyn – Protest na miejscu, brak zgłoszenia poruszającej się kolumny. Zabezpieczenie przez Policję.

Bezpieczeństwo i powód strajku

Akcję protestacyjną będzie zabezpieczać policja. Natomiast nad bezpieczeństwem użytkowników dróg będą czuwały również służby Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Rolnicy strajkują, ponieważ są niezadowoleni z takich działań jak Zielony Ład i ekoschematy. Krytykują biurokratyczne procedury Unii Europejskiej i wpływ importowanych produktów spożywczych, zwłaszcza zbóż, bez cła, pochodzących z Ukrainy.

Apelują o wsparcie w zakresie handlu i przetwórstwa oraz domagają się odpowiednich dopłat do paliw rolniczych. Co więcej, solidaryzują się z rolnikami z Piotrkowa Trybunalskiego. Zdaniem rolników niesłusznie oskarżono ich o wpływanie na lekarzy weterynarii w celu uzyskania korzystnych świadectw zdrowotnych dla zwierząt.

Czytaj też: Zamyka się popularna Biedronka w Poznaniu. Znamy powód [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl