Robot pomoże przy operacjach

Da Vinci trafi do Poznania i wspomoże Wielkopolskie Centrum Onkologii. Dzisiaj podpisano umowę na blisko 14 milionów złotych. Urządzenie będzie najnowocześniejszym takim robotem w Polsce.

Robot ma zacząć pomagać lekarzom operować pacjentów na przełomie roku. Urządzenie trafi do Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu w połowie listopada, a szkolenia chirurgów potrwają 2-3 miesiące.

Da Vinci najczęściej wykorzystywany jest w operacjach nowotworów ginekologicznych, operacjach prostaty oraz w regionie głowy i szyi. Dzięki jego zastosowaniu mają mniejsze objawy uboczne oraz blizny. System da Vinci został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 1999 roku. Obecnie pracę chirurgów wspomaga na całym świecie około 5 tysięcy takich robotów.

Na początku roku marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał z Wielkopolskim Centrum Onkologii umowę na dofinansowanie projektu „Rozwój metod chirurgii robotowej w Wielkopolsce”. Inwestycja realizowana będzie z pieniędzy unijnych w ramach wielkopolskiego programu operacyjnego na lata 2014-2020. Unijne dofinansowanie sięga blisko 12 milionów złotych.

Chirurgia robotowa jest możliwa, jeżeli jest wczesna faza nowotworu, ten nowotwór jest szybko rozpoznany, wtedy możliwe jest mało inwazyjne leczenie i szybki powrót do pracy przy podtrzymaniu jakości życia – mówił ordynator Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO prof. Wojciech Golusiński.

Robot będzie pierwszym takim urządzeniem w Wielkopolsce. Zapewni on pacjentom wyższą jakość leczenia.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl