„Czary mary okulary”

Zebrano 33 tysiące par okularów dla potrzebujących w Afryce – wszystko w ramach akcji „Czary mary okulary”. Zbiórkę zorganizowała poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Zbiórkę używanych i nowych okularów rozpoczęto miesiąc temu. W akcję włączyły się m.in urzędy statystyczne z całego kraju, pracownicy sądu, Urzędu Miasta Poznania, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, banku Santander, Volkswagena. Okulary zbierały także parafie, zakłady optyczne, biblioteki, apteki, banki, domy opieki, przedszkola i szkoły.

Początkowo okulary miały trafić na misje w Republice Centralnej Afryki, jednak efekty zbiórki przerosły oczekiwania organizatorów. Okularów zebrano tak dużo, że część z nich zostanie wysłana do innych krajów.

Część zabiorą ze sobą wolontariusze, którzy w listopadzie wyjadą do pracy w Republice Centralnej Afryki, część trafi w paczkach do Kamerunu, Tanzanii, Ugandy i Rwandy – poinformowała prezes fundacji Justyna Janiec-Palczewska.

W krajach misyjnych, kiedy ludziom pogarsza się wzrok, wielu z nich traci dotychczasowe możliwości zarabiania poprzez szycie, haftowanie czy inne drobne prace rzemieślnicze, które pozwalały im utrzymać rodzinę. Stąd tak ważne jest dostarczenie tym ludziom okularów.

Według obserwacji pracujących na misjach okulistów, miejscowej ludności najbardziej potrzebne są okulary o mocy dodatniej ze względu na starczowzroczność, która dotyka wszystkich ludzi już po czterdziestym roku życia. Przydają się tam również okulary dziecięce.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” działa od 26 lat. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl