Rewolucja w szkole. Zrezygnowali z dzwonków

Dyrekcja jednego z ostrowskich liceów postanowiła zerwać z wielopokoleniową tradycją i zrezygnowała z dzwonków. Stary system zastąpili nowym, który ma być bardziej przyjazny, a równocześnie ma uczyć uczniów kontrolowania czasu.

ZMIANA PO LATACH

W murach IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim nie rozbrzmiewają już szkolne dzwonki. Dyrekcja szkoły postanowiła zmienić podejście do odmierzania czasu trwania poszczególnych lekcji oraz przerw. Teraz o rozpoczęciu się zajęć uczniowie dowiadują się dzięki sygnalizacji świetlnej.

ŚWIATŁO ZAMIAST DZWONKA

Na korytarzach zamontowano listwy, które świecą się na zielono podczas czasu wolnego. Jednak kiedy rozpoczyna się lekcja diody gasną a uczniowie wiedzą, że powinni udać się do sal. Ten system ma przynieść głównie korzyści wychowawcze.

Przede wszystkim co nam przyświecało to to, aby nauczyć się planować czas i go kontrolować. Zarówno grono pedagogiczne, które prowadzi zajęcia, jak i uczniowie, którzy muszą sobie ten czas rozplanować. – wyjaśnia dyrektorka szkoły Małgorzata Jędroch.

PRZEŁOM W OSTROWIE?

Kierowniczka liceum dodaje też, że brak dzwonków sprawia, że ich dźwięk nie wyrywa uczniów i nauczycieli ze skupienia. O tym, że lekcja się skończyła informują prowadzący. Wprowadzenie zmian było konsultowane przez dyrekcję z nauczycielami, uczniami oraz ich rodzicami. To pierwsza szkoła w Ostrowie Wielkopolskim, która zdecydowała się na rezygnację z dzwonków.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl