Replika z okresu średniowiecza trafi do muzeum pod Poznaniem

Pod koniec lata Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania planuje odsłonić replikę posągu Światowida ze Zbrucza, datowanego na przełom IX i X wieku. Figura dołączy do bogatej kolekcji rzeźb i budowli z różnych stron świata, tworzącej Ogród Kultur i Tolerancji.

Replika posągu Światowida ze Zbrucza

Muzeum Arkadego Fiedlera czeka na replikę figury Światowida, która wzbogaci kolekcję eksponatów w Ogródku Kultur i Tolerancji. Replika posągu z IX/X wieku odsłonięta będzie pod koniec lata. Oglądać ją będzie można w Muzeum-Pracowni Literackiej w Puszczykowie koło Poznania. Posąg to Światowid ze Zbrucza.

Ogród Kultur i Tolerancji jest miejscem, gdzie zgromadzone zostały rzeźby, figury i modele z różnych zakątków świata. Miniatura piramidy Cheopsa, kopia statku Krzysztofa Kolumba – Santa Maria, oraz replika posągu Buddy z Bamianu to tylko niektóre z fascynujących eksponatów, które można tam znaleźć.

Nową figurę projektuje Marian Witczak. Będzie miała około 270 cm wysokości. Janek Bromski, znany jako budowniczy Santa Marii i piramidy Cheopsa, odpowiedzialny jest za wykonanie form i odlewanie posągu z materiału imitującego kamień.

Ogród Kultur i Tolerancji w muzeum Arkadego Fiedlera to miejsce, gdzie reprezentowane są różne kultury i ich wpływ na historię. Muzeum w Puszczykowie od wielu lat przyciąga turystów kopią statku Santa Maria Krzysztofa Kolumba. W 2008 roku symboliczne wodowanie statku miało miejsce z udziałem potomka słynnego podróżnika.

Posąg Światowida odkryto w korycie rzeki Zbrucz w 1848 roku. Jego czworoboczna forma służy jako podstawę dla przedstawień figuralnych, a „kapelusz” wieńczący cztery głowy stanowi charakterystyczny element. Choć figury często datuje się na X wiek, możliwe jest, że powstała na przełomie IX i X wieku.

Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie istnieje od 1974 roku. Arkady Fiedler, słynny polski podróżnik i pisarz zmarł w 1985 roku. Odbył w swoim życiu 30 wypraw i podróży. Te udokumentował w 32 książkach, wydanych w 23 językach i osiągając nakład przekraczający 10 milionów egzemplarzy. Jego obaj synowie kontynuują prowadzenie muzeum po jego śmierci.

Czytaj też: Kolejna edycja wyprawek dla uczniów. Za darmo

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl