Rak piersi zabija 13 kobiet dziennie. Badaj się

Rak piersi najczęściej ze wszystkich nowotworów zabija Polki. Lekarze apelują, by piersi badać bo chroba szybko wykryta to choroba łatwa do wyleczenia, ale panie wiedzą swoje. Z badań korzystają w niewielkim stopniu. A zagrożenia ignorować nie wolno. Codziennie na świecie z powodu tego nowotworu umiera 13 kobiet.

Kiedy ostatnio badały panie piersi? To ważne pytanie i trzeba je zadawać. Onkolodzy podkreślają,że nowotworów piersi szybko wykryty jest uleczalny. Im dłużej się rozwija, tym szanse na wyzdrowienie maleją. Dane nadal mogą przerażać. 60 procent kobiet chorych na raka piersi przegrywa te walkę. Dlatego tak ważna jest wiedza o tej chorobie. Szczególnie o tym, co może ją wywołać. Wśród przyczyn znajduje się – palenie papierosów, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, urazy piersi, brak aktywności fizycznej, chorowanie na raka piersi przez członków rodziny, picie nadmiernych ilości alkoholu, późna pierwsza ciąża powyżej 30 roku życia. Im panie starsze tym większe prawdopodobieństwo zachorowania.

Nowotworów ten dopada najczęściej kobiety w wieku między 50 a 69 rokiem życia. Nie do przecenienia jest więc profilaktyka. Między 45 a 50 rokiem życia badania mammograficzne powinno wykonywać się co dwa lata, a od 50-tki co roku. Lekarze radzą też, by kobiety regularnie same badały swoje piersi, sprawdzając po prostu czy nie wyczuwają w nich niczego niepokojącego.

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl