Radiowóz do kontroli spalin

Nowy radiowóz z urządzeniami do kontroli spalin samochodowych zaprezentowali dziś policjanci i urzędnicy. Na zakup auta złożyło się miasto Poznań i policja. 

Nowy ford to specjalistyczne auto, w którym znajdują się takie urządzenia jak dymomierz i analizator spalin, które pozwalają sprawdzić, czy samochody (zarówno z silnikami diesla, jak i benzynowymi) nie emitują zbyt wielu szkodliwych spalin.

Jeśli okaże się, że zatrzymany przez policjantów pojazd emituje spaliny o nadmiernej toksyczności, mundurowi mogą zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny, skierować auto na dodatkowe badanie techniczne, a nawet nałożyć mandat-do 500 zł.

Nowy samochód Miasto Poznań dofinansowało kwotą 150 tys. zł, drugie tyle dołożyła Komenda Główna Policji. Samochód pomoże walczyć z tzw. smogiem fotochemicznym, czyli zanieczyszczeniami powietrza, które pojawiają się głównie latem i powstają ze spalin samochodowych, zawierających tlenek węgla, tlenki azotu i węglowodory.

– Do tej pory koncentrowaliśmy się głównie na tym, by redukować zanieczyszczenia powietrza związane ze spalaniem węgla w kopciuchach i widzimy już, że to przynosi efekty. Analizy wykazują jednak, że proporcje się zmieniają i udział zanieczyszczeń związanych z transportem rośnie. Widzimy więc konieczność eliminowania z ruchu tych samochodów, które nie spełniają norm. Dzięki wspólnej inwestycji policji i urzędu miasta poznańscy mundurowi będą dysponować narzędziem, które pozwoli to robić — mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl