To będzie wieczór pożegnań

Dziś Kolejorz po raz ostatni w tym sezonie zagra przed własną publicznością. Lech zmierzy się z Lechią Gdańsk, która ma jeszcze szanse na mistrza. Dla wielu z piłkarzy Kolejorza będzie to ostatni występ na Bułgarskiej w niebiesko – białych barwach.

Lech nie walczy już o nic. Szansa na europejskie puchary została zaprzepaszczona po przegranym meczu z Cracovią.

W meczu z Lechią walczymy o 3 punkty. Później o następne trzy w spotkaniu z Piastem Gliwice, tak aby zakończyć ten sezon dobrą grą i zdobyczą punktową — tak kilka dni przed meczem mówił trener Lecha Dariusz Żuraw.

Ten mecz może być jednak dla wielu zawodników wyjątkowy. Z Kolejorzem po prawie 11 latach żegna się Jasmin Burić. Bośniak dwukrotnie zdobywał z poznańskim klubem mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. Rozegrał w Lechu 209 spotkań. Po 7 latach z Bułgarską żegna się wieloletni kapitan Lecha Łukasz Trałka. Rozegrał w Kolejorzu 273 spotkania. Niestety nie odchodzą oni w glorii chwały, bo sytuacja sportowa, w jakie znalazł się Lech jest – mówiąc delikatnie – zła.

Nie oznacza to jednak, że tym zawodnikom nie należy się podziękowanie. Emocjonalny wpis na swoim FB zamieścił fotograf Adam Ciereszko, który przez kilka dobrych lat był fotoreporterem Lecha Poznań i przejechał z piłkarzami tysiące kilometrów, dokumentując mecze, treningi czy obozy przygotowawcze Kolejorza.

Dwóch piłkarzy było w Lechu Poznań, gdy się w nim pojawiłem w 2013 roku i pozostało po moim odejściu-aż do terazJasmin Burić i Łukasz Trałka spędzili w klubie wiele lat … I w mojej ocenie jest coś bardzo nie tak, że osoby z taką historią odchodzą w atmosferze braku poszanowania do tego wszystkiego, co było ich udziałem. Komu miałby należeć się szacunek, jeśli nie tym, którzy zostawili tu tyle serca i zdrowia?

– Panowie, miałem zaszczyt być blisko Was przez wiele lat. Wiem, jak trudno jest być piłkarzem-idolem, najemnikiem, nazwiskiem na plecach, wkładem do koszulki, bohaterem, przegrywem-wszystko w zależności od emocji i wyniku sportowego-często bez prawa bycia po prostu człowiekiem. Wiele razy Was przekreślano, a jednak wstawaliście i walczyliście dalej. Dla mnie pozostaniecie legendami i uosobieniem słów, by nigdy, ale to nigdy się nie poddawać! – napisał Adam Ciereszko.

Z Kolejorzem po czterech latach żegna się także Maciej Gajos (150 meczów). Z klub odchodzą Nikola Vujadinović, Rafał Janicki, Matus PutnockyDimitris GoutasVernon de Marco i Mihai Radut. Dla tych ostatnich przygoda z Lechem okazała się jednak wielką klapą.

Mecz Lech Poznań — Lecha Gdańsk dziś o godz. 20:30.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl