Pyrkon 2024. Poznań jest kolorowy. Tłumy bohaterów i fantastycznych postaci na MTP [ZDJĘCIA]

W Poznaniu rozpoczął się największy festiwal fantastyki w Polsce – Pyrkon 2024. Od 14 do 16 czerwca Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się miejsce spotkań fanów cosplayu, gier, literatury i wielu innych fantastycznych wydarzeń.

W programie znalazło się miejsce na m.in. różnorodne warsztaty, spotkania z gośćmi, strefę dla dzieci, konkursy oraz koncerty. Z pewnością każdy fan fantasy znajdzie coś dla siebie.

Jednym z najważniejszych punktów tegorocznego programu jest reaktywacja Strefy Fanów Star Wars. Po kilku latach przerwy miłośnicy Gwiezdnych Wojen mają okazję spotkać gości związanych z tym uniwersum. Wśród nich pojawił się Joonas Suotamo, znany z roli Chewbakki w filmach „Ostatni Jedi”, „Skywalker. Odrodzenie” oraz „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”. Do Poznania również przyjechał Jarosław Domin, udzielający głosu Obi-Wanowi Kenobiemu.

Warsztaty i konkursy

Program Pyrkonu 2024 obfituje w niemal 2000 punktów, rozmieszczonych w 17 różnych strefach tematycznych. W Strefie Warsztatowej uczestnicy mogą wziąć udział w zajęciach takich jak makijaż cosplayowy od podstaw. Warsztaty uczą podstawowych technik makijażu, w tym przygotowania skóry oraz pracy z brwiami. Organizatorzy szczegółowo omawiają różnice między makijażem sesyjnym a konwentowym.

Kolejną atrakcją dzisiaj jest konkurs malowania hełmów mandaloriańskich w Strefie Dziecięcej. Uczestnicy mogą zaprojektować i pomalować swoje hełmy, nawiązujące do kultowych postaci z uniwersum Star Wars.

Nie zabrakło również atrakcji dla miłośników historii. Warsztaty muzyczne w klimacie średniowiecza prowadzi zespół Ażdaja. Uczestnicy poznają różnorodne instrumenty, takie jak bębny, grzechotki, dzwonki, lirę korbową czy shruti box, oraz uczą się na nich grać. Dzień zakończy Pyrkonowe Jam Session Folkowe, które potrwa do północy.

Fani teleturniejów natomiast próbują swoich sił w popkulturowej wersji „Jeden z dziesięciu”, organizowanej przez Klub Kregulec. Uczestnicy mierzą się z pytaniami obejmującymi najpopularniejsze gry, filmy i książki, w rywalizacji wzorowanej na kultowym programie telewizyjnym.

Strefa Cosplay i Fanów Klocków LEGO

Strefa Cosplay to jedno z najważniejszych miejsc, gdzie uczestnicy mogą nauczyć się tworzenia różnych stylów makijażu. Na warsztatach omawiane są różne techniki, od tradycyjnego po romantyczny i neonowy makijaż, pokazy demonstrują, że makijaż można wykonać niezależnie od budżetu czy umiejętności.

Entuzjaści klocków LEGO korzystają z autorskich pokazów i oglądają oryginalne budowle zbudowane z duńskich klocków. Przygotowano też spotkania z twórcami, takimi jak Kamil i Filip ze studia MegaSpaceFighter. Prelekcja „Od hobby do rentownego biznesu” ukazała tajniki pracy nad produkcjami filmowymi dla Grupy LEGO, w tym dotąd niepublikowane materiały z produkcji reklam i filmów długometrażowych.

Szczegółowy program na oficjalnej stronie wydarzenia.

Czytaj też: Z Poznania do Pragi 4 razy dziennie. Wiemy, od kiedy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl