Afrykański Pomór Świń w Poznaniu

Z początkiem tygodnia w mediach pojawiły się informacje o Afrykańskim Pomoże Świń w powiecie poznańskim. Również na terenie Nowego Zoo znaleziono martwe dziki. Czy wirus jest groźny dla ludzi?

We wtorek Radio Poznań poinformowało, że wykryto ognisko wirusa w dwóch stadach w Długiej Goślinie w gminie Murowana Goślina. W tym roku odnotowano jedynie zarażone wirusem dziki. Teraz choroba jest zagrożeniem również dla świń w Wielkopolsce. Chore zwierzęta znaleziono m.in. w Biedrusku, Złotkowie, Obornikach oraz w poznańskim zoo.

fot. Łukasz Gdak

Czy wirus jest groźny dla ludzi?

Mimo, że w Nowym Zoo w Poznaniu znaleziono martwe, zarażone wirusem dziki, teren pozostaje otwarty dla gości.

– Zoo nie będzie zamknięte. Jest i będzie otwarte. Wirus ASF nie stwarza zagrożenia dla ludzi i dla większości innych gatunków ssaków i ptaków. Niebezpieczeństwo zarażenia dotyczy świiniowatych. W przypadku naszego kraju: świń domowych i dzików – mówi Remigiusz Koziński, kierownik Działu Edukacji i Wolontariatu.

Zoo poinformowało nas w jaki sposób ma zamiar walczyć z wirusem ASF. Niestety zarażone dziki i świnie będą musiały zostać uśmiercone.

– Przede wszystkim bioasekuracja podczas pracy, usuwanie i utylizacja ciał martwych dzików, w przypadku odłowu, niestety konieczne jest uśmiercenie dzika w sposób humanitarny. Nie ma innej możliwości walki z wirusem. Jest on, niestety dla dzików i świń domowych śmiertelny – dodaje Remigiusz Koziński.

Czytaj także: Szpiegowska kamera w nagrobku. Cmentarne hieny uważajcie! | wpoznaniu.pl

źródło: radiopoznan.fm

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl