Przeszczep serca? Będą walczyć z mitami, by ratować ludzi

Miasto podpisało Wielkopolski Pakt o Transplantologii. Dzięki temu przeszczepy narządów w województwie wielkopolskim będą częstsze. Pakt ma na celu propagowanie idei transplantologii, wymianę wiedzy na jej temat i doświadczeń.

Transplantologia w Poznaniu

Transplantacja to operacja, która polega na pobraniu narządu, tkanki lub komórek od dawcy i wszczepieniu go do organizmu innej osoby. To metoda ratowania życia osób, które potrzebują zdrowych narządów. Dzięki transplantacji jeden dawca może uratować nawet kilka osób. W Poznaniu, od 30 lat, zajmują się tym lekarze z ośrodka transplantacji nerek w Szpitalu Wojewódzkim. Od 11 lat dział również ośrodek przeszczepiania nerek w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. W Poznaniu przeszczepia się również serca i płuca.

Ważny pakt

Deklarację podpisali przedstawiciele miasta, zarządu województwa, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, wojewoda i władze Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, władze wojewódzkich i poznańskich szpitali oraz fundacji im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku”.

– Sytuacja transplantologii w województwie wielkopolskim, zwłaszcza transplantacji nerek, jest w ostatnich latach bardzo trudna. Jako Miasto podpisaliśmy pakt, ponieważ widzimy istotną potrzebę współpracy. Przeszczepy narządów i tkanek dla wielu chorych są jedyną szansą na zdrowie. To metoda, która ratuje życia. Dlatego naszym zadaniem jest promowanie idei dawstwa, edukowanie, rozwiewanie mitów – poinformowała Magdalena Pietrusik-Adamska reprezentująca Miasto Poznań

Deklaracja przyczyni się do propagowania idei transplantologii, wymiany wiedzy i doświadczeń. Wszyscy członkowie Wojewódzkiej Rady Transplantacyjnej będę spotykali się minimum raz w roku. Celem takich spotkań będzie stworzenie spójnej polityki rozwoju medycyny transplantacyjnej w województwie. Członkowie zajmą się również koordynacją zadań.

Powołany został także Wojewódzki Zespół Roboczy ds. Transplantologii. Zajmie się on opracowaniem działań, merytoryką programów i projektów oraz analizowaniem danych dotyczących transplantacji w województwie. Zespół będzie składał z przedstawicieli wskazanych przez konsultantów wojewódzkich ds. transplantologii oraz w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, NFZ, samorządy powiatowe, koordynatora wojewódzkiego i placówki lecznicze. 

Ile osób czeka na przeszczep?

Zgodnie z danymi Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” w grudniu 2023 roku na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie znajdowało się 1965 osób. 3463 pacjentów oczekiwało na przeszczep tkanki oka. Najwięcej chorych oczekiwało na przeszczep nerek. Wiele osób czekało również na przeszczep serca i wątroby. W ubiegłym roku było 573 zmarłych dawców narządów.

Jak zostać dawcą?

Osoby pełnoletnie nie musza zgłaszać chęci zostania dawcami. Wiele osób jednak dodatkowo rejestruje się w bazach dawców różnych organizacji pozarządowych lub nosi bransoletki bądź karty dawcy, potwierdzające ich zgodę. W przypadku osób poniżej 18 roku życia, lekarze zawsze pytają o decyzję rodziców lub opiekunów prawnych. Jeśli ktoś nie życzy sobie aby jego narządy po śmierci zostały wykorzystane w transplantacji, musi zgłosić to w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. 

Czytaj także-Radni miejscy zagłosowali. Co z Powstaniem Wielkopolskim?

źródło- poznan.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl