Przemarsz wojska i uroczysta przysięga. Czasowe utrudnienia w centrum

W sobotę, 27 stycznia mieszkańcy Poznania muszą się przygotować na czasowe utrudnienia w okolicach placu Kolegiackiego. Powodem jest uroczysta przysięga żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Utrudnienia zaplanowano do godziny 15.

Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) informuje o czasowym zamknięciu dojazdu do placu Kolegiackiego od strony ulic: Wodnej, Za Bramką, Gołębiej, Klasztornej, Ślusarskiej i Koziej. Obowiązuje w czasie przemarszu wojska. Dojazd do Urzędu Miasta Poznania dla pojazdów upoważnionych będzie możliwy jedynie od strony ul. Gołębiej.

Uroczysta przysięga żołnierzy

Uroczysta przysięga żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej stanowi zakończenie pierwszego szkolenia podstawowego w 2024 roku. Blisko 60 kandydatów rozpoczęło szkolenie, a ci, którzy je ukończyli, złożą przysięgę wojskową 27 stycznia o godzinie 12 na placu Kolegiackim w Poznaniu.

Przysięga żołnierska będzie równocześnie zwieńczeniem obchodów 6-lecia istnienia 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Szesnastka” to jedynie pierwszy etap w służbie w Wojskach Obrony Terytorialnej, a pełne szkolenie zasadnicze trwa trzy lata, po których żołnierze osiągają gotowość do walki.

Przysięga żołnierska to moment zobowiązania się do służby ojczyźnie, a jednocześnie pierwszy krok w trzymiesięcznym szkoleniu podstawowym dla nowych rekrutów.

fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl

Czytaj też: Nowe drogi rowerowe w centrum. Połączą ważne trasy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl