Prymas Polski podczas pasterki: „Światło zwycięży nienawiść”

W trakcie uroczystej mszy pasterskiej w gnieźnieńskiej katedrze, prymas Polski abp Wojciech Polak mówił, że bożonarodzeniowa radość jest związana z nadzieją płynącą z betlejemskiego żłóbka. Hierarcha przekazał, że to właśnie stamtąd wychodzi światło, mające moc zwyciężania przemocy, cierpienia, nienawiści i wojny.

W czasie mszy pasterskiej abp Wojciech Polak przywołał słowa papieża Franciszka. Podkreślił, że prawdziwa radość bożonarodzeniowa płynie z serca, gdy doświadcza się bliskości Jezusa, który nie opuszcza ludzi.

Hierarcha zaznaczył, że nadzieja związana z Bożym Narodzeniem wiąże się z betlejemskim żłóbkiem. To właśnie z tego miejsca pochodzi światło, mające moc zmiany świata i przynoszenia pokoju.

Dobro zwycięży zło

Abp Polak podkreślił, że światło z betlejemskiego żłóbka ma moc zwyciężania przemocy, cierpienia, nienawiści i wojny. W obliczu trudności współczesnego świata prymas wskazał na znaczenie wiary i nadziei płynącej z narodzin Jezusa.

Światło to nie tylko symbol zwycięstwa, ale także źródło pokoju. W kontekście walk i niezgody w świecie betlejemski żłóbek ma kruszyć ludzkie serca i przywracać równowagę.

Ewangeliczna istota Bożego Narodzenia

Podczas homilii, prymas odwoływał się do nauczania papieża Franciszka. Wskazał, że istota Ewangelii to troska o ludzkie życie, poczęte pod sercem matki, oraz pomoc i troska o konkretne osoby.

Abp Polak zwracał uwagę na wartość ludzkiego życia i istotę tego, kim jest człowiek. Wskazał, że istota człowieczeństwa nie jest związana z posiadaniem czy bogactwem materialnym. Czytając słowa papieża Franciszka, abp Polak podkreślił znaczenie żłobka jako manifestacji obecności Boga pośród ludzi.

Sens Bożego Narodzenia

Podczas mszy pasterskiej, abp Polak kierował pytania do zebranych, dotyczące tego, co jest najważniejsze podczas Bożego Narodzenia, oraz co przekazuje wierzącym miejsce narodzenia Jezusa. Odpowiedzi szukał w bliskości, miłości Maryi i trosce Józefa, poszukiwaniu pasterzy oraz radosnej nowinie. „Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu, dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel” – oznajmił abp Polak.

W zakończeniu mszy prymas Polski skłonił zebranych do refleksji nad prawdziwym sensem Bożego Narodzenia. Zachęcił do przyjęcia światła płynącego z betlejemskiego żłóbka jako źródła nadziei i pokoju.

Czytaj też: Wigilia Caritas na MTP. Największa taka w kraju

Źródło: PAP.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl