Wojsko w Poznaniu czeka na sprzęt. W przyszłym roku dotrą czołgi Abrams i K2

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (CSWL) w Poznaniu intensywnie przygotowuje się do wprowadzenia do swojej bazy nowego sprzętu szkoleniowego. Wkrótce jednostka będzie mogła samodzielnie szkolić przyszłych czołgistów do obsługi najnowocześniejszych czołgów Abrams i K2. Planowane dostawy obejmują również zaawansowane symulatory.

CSWL będzie jedynym ośrodkiem w Polsce, który będzie szkolić załogi czołgów na poziomie specjalisty, aż do obsługi czołgów Abrams i K2. Działania te są częścią szeroko zakrojonych przygotowań do przyjęcia nowoczesnego sprzętu szkoleniowego.

W najbliższym czasie ma ruszyć proces szkoleniowy od Abrams Tank Training Academy. Planowane dostawy sprzętu mają umożliwić samodzielną realizację procesu dydaktycznego.

Szkolenia na symulatorach i czołgach

CSWL otrzyma symulatory o różnym stopniu zaawansowania, które będą kluczowym narzędziem w początkowym etapie szkolenia. Dzięki nim załogi czołgów będą mogły opanować zadania na odpowiednim poziomie. Zarówno czołgi Abrams, jak i K2 mają trafić do Poznania w przyszłym roku. Płk Matera podkreśla, że planowane dostawy sprzętu pozwolą CSWL na pełne wykorzystanie zaawansowanych urządzeń szkoleniowych.

CSWL planuje osiągnięcie samodzielności w prowadzeniu procesu szkoleniowego związanego z czołgami Abrams i K2 do końca 2025 roku. W tym celu jednostka intensywnie wyszkoli wyznaczonych żołnierzy do roli instruktorów. Kluczowy będzie proces certyfikacji instruktorów oraz uzyskanie akredytacji ze strony amerykańskiej.

W ramach przygotowań CSWL prowadzona jest rozbudowa infrastruktury, obejmująca nową bazę garażową, remontową, blok szkoleniowy oraz bazę kwaterunkową i socjalną. W Poznaniu również trwają intensywne prace modernizacyjne.

Czytaj też: Prymas Polski podczas pasterki: „Światło zwycięży nienawiść”

Źródło: PAP.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl