Wigilia Caritas na MTP. Największa taka w kraju

Wigilia Caritas na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP), to największe tego typu spotkanie w kraju. W tym roku przy stole zasiadło blisko 1100 osób ubogich i potrzebujących.

Wigilia Caritas w Poznaniu odbyła się w hali nr 6 Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie przy świątecznych stołach znalazło się 1088 miejsc. Dla każdego gościa przewidziano tradycyjne dania wigilijne podane na stole nakrytym białym obrusem oraz paczki świąteczne.

Wigilia Caritas Poznań

Stoły były obsługiwane przez wolontariuszy ze szkół z Poznania i okolic: Branżowa Szkoła I stopnia nr 42, SP nr 7 w Poznaniu, SP nr 46 w Poznaniu, SP nr 51 w Poznaniu, SP nr 23 w Poznaniu, IV LO w Poznaniu, Technikum Energetyczne w Poznaniu, SP nr 91 w Poznaniu, XI LO w Poznaniu, ZSM KEN w poznaniu, ZS w Nowym Tomyślu oraz wolontariuszy indywidualnych z Centrum Wolontariatu Caritas.

Wigilia nie mogłaby odbyć się bez sióstr z czterech zgromadzeń zakonnych, które prowadzą jadłodajnie w Poznaniu: siostry albertynki, siostry franciszkanki, siostry urszulanki, siostry elżbietanki.

Siostry były odpowiedzialne za przygotowanie wigilijnych dań oraz za zaproszenie gości na Wigilię. Przygotowano prawie 600 kilogramów karpia, 400 litrów barszczu, czy 500 kilogramów kapusty. Podczas samej Wigilii siostry m.in. kierowały pracą wolontariuszy przy stołach i wydają posiłki.

Wśród gości honorowych byli arcybiskup Stanisław Gądecki, zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, prezes Selgros Cash&Carry Alexander Orlowski, prezes MTP Tomasz Kobierski.

– Wejście w dzień samej wigilii jest dla nich bardzo ważne według mnie – nie ze względu na jedzenie, tylko na pewną szczególną atmosferą, jaką otoczone są w Polsce wigilie, zresztą nie tylko w Polsce. Cieszę się z tego, że mamy przede wszystkim taką rzeszę wolontariuszy – mówił podczas Wigilii Caritas arcybiskup Stanisław Gądecki.

Zobacz też: Święty Mikołaj czy Gwiazdor? To oni przynoszą prezenty w Wigilię

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl