Protesty w sprawie aborcji. „Patrzymy politykom na ręce”

W niedzielę, 7 stycznia odbędą się protesty w sprawie aborcji. Data jest nieprzypadkowa, właśnie wtedy mija 31 lat od uchwalenia kompromisu aborcyjnego. „Chcemy przypomnieć politykom i polityczkom, że patrzymy im na ręce i nie zapomniałyśmy, że obiecali nam zmianę prawa antyaborcyjnego” – podkreślają organizatorzy.

7 stycznia 1993 r. Sejm uchwalił ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, która zezwalała na aborcję w trzech przypadkach. W październiku 2020 r. Trybunał Konstytucyjny, pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, zaostrzył prawo, ograniczając dostęp do zabiegów tylko do dwóch sytuacji: zagrożenia zdrowia lub życia kobiety oraz gwałtu.

Protesty w sprawie aborcji

„Teraz, kiedy wynik ostatnich wyborów parlamentarnych został przesądzony przez rekordową frekwencję kobiet, przypominamy: aborcja jest kluczowa! Była kluczowa dla wyniku wyborów i jest kluczowa dla osób, które mogą zachodzić w ciąże. 7 stycznia chcemy przypomnieć politykom i polityczkom, że patrzymy im na ręce i nie zapomniałyśmy, że obiecali nam zmianę prawa antyaborcyjnego” – apelują w mediach społecznościowych działaczki Aborcyjnego Dream Teamu.

W Poznaniu protest odbędzie się 7 stycznia o godz. 14 na Starym Rynku (miejsce, gdzie wcześniej stał pręgierz).

Zobacz też: Co w weekend w Poznaniu?

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl