Wielkopolska

Prace na autostradzie A2. Trasa zostanie dostosowana do przejazdu czołgów

Na autostradzie A2 rozpoczęła się przebudowa wiaduktu autostradowego w okolicy Wrześni. Oprócz tego prace trwają na moście nad Strugą Bawół w okolicy Słupcy. Ich celem jest dostosowanie trasy do przejazdu czołgów.

O sprawie donosi portalobronny.se.pl. Podaje on również, że modernizacja ma związek z dostosowaniem trasy do przejazdu pojazdów specjalnych według klasy MLC. Mowa o czołgach, w tym Abramsach, które Polska kupiła od Stanów Zjednoczonych.

Autostrada A2 dla czołgów

Planowana przebudowa ma pozwolić na dostosowanie nośności i parametrów konstrukcyjno-geometrycznych wiaduktu i mostu do wymogów przepisów techniczno-budowlanych.

Wiadukt przebiegający nad drogą krajową nr 92 w okolicy Wrześni składa się z dwóch niezależnych obiektów. Ma on zostać całkowicie rozebrany, a następnie wybudowany nowy.

W pierwszym etapie prace będą realizowane na jezdniach południowych, w kierunku Warszawy, a ruch pojazdów zostanie przełożony na jezdnię północną. Konieczne będzie również wprowadzenie czasowej organizacji ruchu na drodze krajowej nr 92 w okolicy wiaduktu.

Podobne prace zaplanowano w przypadku mostu nad Strugą Bawół, który jest zlokalizowany w okolicy 225. km autostrady A2.

Czołgi Abrams w Polsce

W Polsce znajdują się już czołgi Abrams. To 14 sztuk wycofanych z piechoty morskiej USA, które Polska kupiła w styczniu (łącznie zakupiono 116).

W przyszłym roku mają do nas dotrzeć pierwsze czołgi z 250 fabrycznie nowych wozów w najnowszej wersji, zamówionych w 2022 r. 

Zobacz też: Zmiany na ul. Przemysłowej. Ruch tylko w jedną stronę

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl