Poznańskie uczelnie spadły w prestiżowym rankingu. Poza jedną

Poznańskie uczelnie spadły w najnowszym rankingu Perspektyw. Wyjątkiem jest Politechnika Poznańska, która awansowała. Na czele krajowego zestawienia uplasował się Uniwersytet Warszawski.

W tegorocznym rankingu Perspektyw, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu spadł o dwie pozycje, zajmując 6. miejsce w kraju, choć wśród uniwersytetów nadal plasuje się na 3. miejscu. UAM uzyskał wynik punktowy 75 na 100.

Politechnika Poznańska z roku na rok osiąga coraz lepsze wyniki. W najnowszym rankingu awansowała na 8. miejsce, ex aequo z Politechniką Łódzką. To duży skok w porównaniu do ubiegłorocznej 12. pozycji.

Inne poznańskie uczelnie nie miały tyle szczęścia i odnotowały spadki. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego spadł z 16. na 21. miejsce, Uniwersytet Przyrodniczy z 30. na 34., a Uniwersytet Ekonomiczny z 34. na 35. miejsce.

Wyróżnienia dla Politechniki Poznańskiej

Politechnika Poznańska osiągnęła znakomite wyniki w Rankingu Kierunków Studiów. Znalazła się na 5. miejscu wśród uczelni technicznych w Polsce. Oto niektóre z jej sukcesów:

  • Automatyka i robotyka na 1. miejscu (wspólnie z Politechniką Warszawską).
  • Logistyka również na 1. miejscu.
  • Inżynieria środowiska, lotnictwo i kosmonautyka, oraz zarządzanie i inżynieria produkcji na 2. miejscu.
  • Informatyka na 4. miejscu.
  • Inżynieria chemiczna na 5. miejscu.

Metodologia: Ranking Kierunków Studiów Perspektyw ocenił w tym roku 74 kierunki, po przeprowadzeniu tzw. wielkiej kalibracji. Kapituła, której przewodniczył prof. Michał Kleiber, b. prezes Polskiej Akademii Nauk, dokonała przyporządkowania ponad 1700 kierunków studiów do najpopularniejszych grup.

Czytaj też: Pojawiły się flagi LGBTQ+ w centrum miasta. Przygotowania do Marszu Równości [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl