Poznańskie Targi Książki i Targi Edukacyjne. Znamy szczegółowy program

Ponad 300 autorów, 220 wystawców i tysiące książek – to wszystko czekać będzie na uczestników Targów Książki. Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycji wydarzenia, która odbędzie się w weekend 8-10 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Poza tym odbędą się też Targi Edukacyjne Poznań.

Po raz kolejny teren MTP zamieni się w raj dla miłośników literatury w każdym wieku. W tym roku podczas wydarzenia będzie można znaleźć ofertę ponad 220 wydawnictw, zarówno dużych i znanych, jak i tych niszowych. Poza bogatą ofertą wydawniczą na uczestników czekają liczne spotkania z autorami, specjalne strefy tematyczne, warsztaty i prelekcje.

Poznańskie Targi Książki

Przez trzy dni Poznańskich Targów Książki obędzie się ponad 100 spotkań autorskich na scenach, a podczas całego wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zdobyć autograf przeszło 300 autorów z Polski i zagranicy. Wśród zaproszonych gości znajdują się:

  • Katarzyna Bonda, najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce, spod jej pióra wyszedł, m.in. bestsellerowy cykl z Hubertem Meyerem.
  • Weronika Marczak, współczesna pisarka i autorka książek dla młodzieży z kategorii Young Adult, jej seria „Rodzina Monet” szybko stała się bestsellerem.
  • Marcel Moss polski autor bestsellerowych powieści kryminalnych, thrillerów psychologicznych i sensacji, w tym książek „Mroczne Sekrety” czy „Nie wiesz wszystkiego” z cyklu „Liceum Freuda”.
  • Bernard Minier francuski autor wielu bestsellerów, w swoim literackim dorobku posiada m.in. „Krąg”, „Nie gaś światla” i „Noc”

Strefy specjalne nie tylko dla książkowych moli

Program Poznańskich Targów Książki obfituje w atrakcje dla różnych grup odbiorców. Fanów czarnego krążka zainteresuje Giełda Winyli, na której pojawi się około 10 tys. płyt

winylowych, wyselekcjonowanych przez wystawców z polski i zagranicy. Nie zabraknie także atrakcji dla pasjonatów powieści rysunkowych. Kolekcjonerskie numery, jak i nowsze edycje będzie można nabyć w strefie Komiksu. Coś dla siebie znajdą także fani rywalizacji słownej. W Strefie Scrabble zaplanowano atrakcje skierowane do początkujących i zaawansowanych graczy.

Już po raz kolejny podczas Poznańskich Targów Książki odbędzie się również wystawa z cyklu Mistrzowie Ilustracji. W tym roku przestrzeń będzie poświęcona twórczości Marianny Sztymy. Warto również odwiedzić Salon Ilustratorów, w którym znajdą się prace polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej.

– Na Targach Książki będziemy mieli okazję spotkać ponad 250 autorów zarówno z Polski, jak i ze świata. Odbędzie się ponad 100 spotkań autorskich, gdzie czytelnicy będą mieli możliwość spotkania swoich ulubionych pisarzy i zdobycia autografów. Ważnym aspektem tegorocznych wydarzeń jest również rola mediów społecznościowych, dlatego z przyjemnością ogłaszamy, że partnerem medialnym Targów Książki został TikTok. W ramach strefy medialnej będziemy omawiać tematy związane z bezpieczeństwem w sieci oraz wpływem mediów społecznościowych na życie codzienne dzieci i dorosłych – mówi Joanna Kucharska, dyrektor Grupy Produktów, Grupa MTP.

Poznańskie Targi Książki, (mat. prasowy)

Atrakcje dla najmłodszych czytelników

W tym roku organizator przygotował specjalną przestrzeń dla rodzin z dziećmi. W pawilonie 7 znajdą się wydawnictwa oraz fundacje skierowane do początkujących czytelników bajek i opowieści. Poza setkami książek dla dzieci w tej przestrzeni odbędą się liczne warsztaty, zabawy oraz spotkania z autorami bajek. W Strefie Rodzinnego Czytania zagości m.in. Łukasz Wierzbicki z książką „Co Hrabia porabia?”, a Teatr MOZAIKA poprzez muzyczne spektakle i zabawy dostarczy dzieciom niezapomnianych wrażeń. Wszystkiemu towarzyszyć będzie przyjazna dla rodzin atmosfera do wspólnego i indywidualnego eksplorowania literatury dla dzieci.

Książki w atrakcyjnych cenach

Możliwości spędzenia czasu na tych targach jest wiele, ale w ten weekend najważniejsze są książki. Podczas wydarzenia można zapoznać się z najnowszą ofertą wydawnictw z całego kraju. W gronie wystawców znaleźli się m.in. Babaryba, Helion, Dom Wydawniczy Rebis, Media Rodzina, Muza, Nowa Baśń, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Niezwykłe, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo SQN, Zakamarki, Zysk i S-ka i wielu innych! Jak co roku wystawcy przygotowali atrakcyjne ceny dla uczestników targów.

Bilety w (nie)zwykłych cenach

Młodzież do 19 roku życia (włącznie), nauczyciele oraz bibliotekarze wybierający się na wydarzenie muszą pobrać bezpłatną wejściówkę. Dla pozostałych grup przygotowano bilety w atrakcyjnych cenach – 10 zł (ulgowy), 15 zł (normalny) oraz 30 zł (3-dniowy). Bezpłatne wejściówki oraz bilety dostępne są na stronie https://tobilet.pl/poznanskie-targi-ksiazki-2024.html.

Poznańskim Targom Książki towarzyszą Targi Edukacyjne, które skierowane są do uczniów poszukujących dalszej ścieżki edukacyjnej, a także do rodziców i nauczycieli.

Więcej informacji na stronach: www.targiksiazki.pl oraz www.edukacja.mtp.pl.

Poznańskie Targi Książki, (mat. prasowy)

Targi Edukacyjne

8-10 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się XXVIII edycja Targów Edukacyjnych. W programie m.in. prezentacja oferty edukacyjnej ponad 200 placówek oświatowych, atrakcje dla uczniów, bezpłatne warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, rodziców oraz opiekunów. Na wydarzenie obowiązują bilety. Młodzież do 19 r.ż., nauczyciele oraz bibliotekarze mogą pobrać darmowe wejściówki.

Hasło przewodnie tegorocznych Targów Edukacyjnych brzmi „Moc edukacji. Spotkania wiedzy i pasji”. Spotkań będzie wiele. W jednym miejscu znajdą się wielkopolskie licea, technika, szkoły branżowe, szkoły policealne, szkoły językowe, a także szkoły wyższe z całego kraju i zagranicy. Będzie można także poznać oferty kursów czy zajęć dodatkowych. Nie zabraknie prelekcji, pokazów i szkoleń.

– Targi Edukacyjne od dawna wychodzą poza formułę zwykłego miejsca, gdzie młodzież może zapoznać się z ofertą szkół. Oczywiście, szkoły wyższe będą prezentowane, ale pojawią się także potencjalni pracodawcy, którzy opowiedzą o tym, jak dostać się do pracy po ukończeniu nauki – wyjaśnia Paulina Stochniałek, członkini zarządu województwa wielkopolskiego.

Przekrój szkół z Polski i świata

Na Targach Edukacyjnych znajdą się największe szkoły podstawowe, licea, technika, szkoły branżowe i wyższe nie tylko z Wielkopolski, ale także całej Polski, a nawet zagranicy. Kończący szkołę podstawową mogą zapoznać się z ofertą m.in. II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, Zespół Szkół Budowlano Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu, XXVIII Liceum Ogólnokształcące czy Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego. Maturzyści mogą odwiedzić stoiska UAM, Uniwersytetu Poczdamskiego, Akademi Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie czy Coventry University Wrocław.

Oprócz ofert edukacyjnych zainteresowani będą mogli zapoznać się z propozycjami staży oraz praktyk. Na miejscu obecni będą m.in. przedstawiciele jednych z największych firm w Poznaniu – Amazon oraz Volkswagen – a także reprezentanci Google.

mat. prasowy

Miejsce nauki i rozwoju dla każdego

W ramach Targów Edukacyjnych w Poznaniu odbędą się liczne warsztaty, wykłady szkolenia, skierowane do nauczycieli, bibliotekarzy i pracowników oświaty. W programie m.in. warsztaty „Nie tylko pierwszy rok potrzeby uczniów z doświadczeniem migracji/uchodźstwa w polskiej szkole”, „IT DAY AI” czy „Humanistyczne inspiracje. Kreatywne pomysły na zajęcia”.

Wśród prelegentów znajdą się znane nazwiska – Dawid Łasiński – Pan Belfer opowie jak włączyć ciekawość, a Dorota Zawadzka wyjaśni jak nauczyć się uczyć się całe życie. Nauczyciele, asystenci międzykulturowi i pedagodzy poznają praktyczne zastosowanie kart edukacyjnych, a nauczyciele języków obcych zainspirują się wiosennie. Dia nauczycieli, bibliotekarzy oraz zainteresowanych osób przygotowano także warsztaty „Żywa biblioteka!”. Uczestnicy wzmocnią swoje kompetencje metodyczne i merytoryczne oraz zrozumieją znaczenie przestrzeni sprzyjającej czytaniu. Nauczą się także wykorzystywać poznane metody aktywizujące w pracy z książką.

– Warto również wspomnieć, że obchodzimy dwudziestolecie naszego wejścia do Unii Europejskiej, dlatego tematy związane z UE będą mocno obecne na targach. Nie zabraknie też rozrywki – nasza scena będzie grała przez całe trzy dni. Targi Edukacyjne to również czas konkursów, w tym coroczny konkurs „Polacy znani w świecie”, podczas którego poszukujemy Polaków osiągających sukcesy w Unii Europejskiej – dodała Paulina Stochniałek.

Na warsztaty i wykłady należy wcześniej się zarejestrować. Pełna lista oraz zapisy dostępne są na stronie edukacja.mmtp.pl

Dni pełne atrakcji

Scena w pawilonie 5 będzie tętniła życiem od rana do wieczora każdego dnia targowego. Wystąpią na niej wyjątkowi goście, m.in.: mistrz świata w cukiernictwie Paweł Mieszała. Przeprowadzane będą także konkursy, pokazy policji oraz wywiad z Markiem Woźniakiem, ,arszałkiem województwa wielkopolskiego.

Czas spędzony na Targach Edukacyjnych uświetnią występy Orkiestry Vivat, Barbary Szelągiewicz czy Joanny Dudkowskiej, jednej z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystek basowych, która wystąpi w towarzystwie Chucka Fraziera.

Nie też pokazów tanecznych i akrobatycznych m.in. uczniów SP nr 6 im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, SP nr 2 w Środzie Wielkopolskiej czy Klubu Sportowego Akro Fly w Suchym Lesie. Swoje umiejętności będą prezentować także przedstawiciele kierunków fryzjerskich, lakierniczych oraz dekarskich. Posłuchać będzie można także występu flazolecistów, chórów i orkiestry. Na scenie ukaże się także musical „Kraina lodu”.

Na targach zostanie podsumowany konkurs „Polacy w świecie znani z działalnośc publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej”. Z ofertą edukacyjną wystąpią także Wielkopolskie Samorządowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. W Greenstudiach czekać będą przedstawiciele Centrów Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli z całej Wielkopolski. Bogaty program na swoich stoiskach przedstawią również Publiczne Biblioteki Pedagogiczne.

Podczas Targów Edukacyjnych odbędzie się także III Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Placówek Doskonalenia Nauczycieli i Publicznych Bibliotek Pedagogicznych.

– W tym roku obchodzimy dwudziestolecie naszego członkostwa w Unii Europejskiej, więc wszystkie nasze stoiska będą skupiały się na kulturze, językach, kulinariach oraz innych aspektach życia w krajach UE. Ponadto, będziemy prezentować szeroką ofertę edukacyjną szkół, ale również różnorodne zajęcia dostępne dla uczniów w ramach naszych jednostek. Będziemy również dokładnie opowiadać o programie Erasmus+ oraz innym międzynarodowym doświadczeniu, które daje naszym uczniom możliwość poznawania nowych kultur i zdobywania umiejętności w innych krajach – wyjaśnia Dorota Kinal, dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki UMWW.

Akcje charytatywne

Targi Edukacyjne w Poznaniu mają także wymiar charytatywny. Tegoroczna akcja #Kręcimy poMOC! ma na celu zebranie środków niezbędnych na rehabilitację trzynastoletniego Mikołaja – ucznia jednej z poznańskich szkół. Osoby pragnące wesprzeć zbiórkę będą mogły to zrobić poprzez aktywność w social mediach i jazdę na rowerkach stacjonarnych.

Bilety i wejściówki

Wstęp na Targi Edukacyjne jest biletowany. Młodzież do 19 roku życia (włącznie), nauczyciele oraz bibliotekarze wybierający się na wydarzenie muszą pobrać bezpłatną wejściówkę. Dla pozostałych grup przygotowano bilety w atrakcyjnych cenach 10 zł (ulgowy), 15 zł (normalny) oraz 30 zł (3-dniowy). Bezpłatne wejściówki oraz bilety dostępne są na stronie tobilet.pl/targi-edukacyjne-2024.

– Czekają nas liczne spotkania z interesującymi osobami nie tylko ze świata edukacji, ale również z branży książkowej. Dzięki naszej owocnej współpracy z Urzędem Marszałkowskim, dział edukacji znacząco się rozwija, co oznacza podwójną powierzchnię i liczbę wystawców w porównaniu z ubiegłymi latami. W sumie mamy ponad 450 wystawców na obu tych wydarzeniach, co jest rekordową liczbą – dodała Joanna Kucharska.

fot. wPoznaniu.pl

Czytaj też: Malta Festival Poznań z prestiżową nagrodą. Po raz pierwszy w historii dla wydarzenia, a nie artysty

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl