Malta Festival Poznań z prestiżową nagrodą. Po raz pierwszy w historii dla wydarzenia, a nie artysty

Malta Festival Poznań został laureatem najwyższej nagrody Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) – GUSTAWA, za rok 2023. Kapituła przyznała tę nagrodę festiwalowi za jego istotny wkład w polskie środowisko teatralne. Ponadto za prowokowanie dyskusji i prezentowanie imponującego programu artystycznego.

Jury Nagrody GUSTAW postanowiło nagrodzić Malta Festival Poznań za jego niezwykłe znaczenie dla kultury oraz za trzydziestoletnią historię utrzymywania wysokiego poziomu wydarzenia. To pierwszy raz w historii tej nagrody, kiedy nie przyznano jej konkretnemu artyście, ale wydarzeniu kulturalnemu.

„Tym razem Kapituła wyróżniła Malta Festival Poznań – jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w tej części Europy – za utrzymywane na wysokim poziomie, od ponad trzydziestu lat, wydarzenie kulturalne prowokujące dyskusje, dotykające istotnych zagadnień dzisiejszej kultury, a przedstawiające publiczności imponujący program teatralny, muzyczny, taneczny i filmowy z udziałem zarówno zespołów alternatywnych, eksperymentalnych, jak i wybitnych twórców światowego formatu” – czytamy na stronie ZASP-Stowarzyszenia.

Parada na festiwalu Malta (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)
Parada na festiwalu Malta (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Kontynuacja dziedzictwa artystycznego

Nagroda GUSTAW została ustanowiona dla uczczenia pamięci Gustawa Holoubka, wybitnego aktora. Celem aktora jest wyróżnienie osób, które wnoszą znaczący wkład w rozwój kultury narodowej oraz promocję polskiej kultury na świecie.

Malta Festival Poznań od 1991 roku przyciąga miłośników kultury do Poznania. Festiwal uhonorowany za swoją innowacyjność i wkład w promocję sztuki teatralnej. Festiwal przez wiele lat był jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce. Ponadto jest także uznawany za istotny element kultury miasta Poznania.

Malta Festival Poznań (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)
Malta Festival Poznań (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Ewolucja festiwalu pod nowym kierownictwem

Decyzja o przekazaniu praw do marki Malta Festival Poznań Dominice Kulczyk oznacza nowy rozdział w historii tego wydarzenia. Nowa dyrektorka festiwalu, Karolina Rozwód zapowiadała zmiany w formule i podkreślenie funkcji kobiet we wszystkich aspektach aktywności kulturalnej.

„Wręczenie Nagrody nastąpi w dogodnym terminie zaproponowanym i uzgodnionym przez Zarząd Główny ZASP z laureatem, któremu gratulujemy życząc dalszych sukcesów” – napisano na stronie ZASP-u.

W poprzednich latach laureatami tej nagrody byli, m.in.: Danuta Szaflarska, Krystyna Janda,Jan Englert, Anna Polony, czy też Piotr Fronczewski.

Co więcej, 2015 r. Malta jako jedyny festiwal w Polsce i jeden z 12 w Europie otrzymał nagrodę EFFE. Nagrody dla wydarzeń, które wyznaczają festiwalowe trendy.

Malta Festival Poznań to też występy na ulicy (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)
Poznański festiwal to też występy na ulicy (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Czytaj też: Premiera „Delivery Heroes. Bohaterowie na wynos” w Teatrze Polskim w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl