Rozpoczęły się Poznańskie Dni Tolerancji. To okazja, by przypomnieć, że szacunek należy się każdemu – niezależnie od poglądów, wyznania, wieku, koloru skóry, orientacji seksualnej, czy pochodzenia. Jędrzej Solarski zaznaczył, że choć Poznań jest bardzo tolerancyjnym miastem, organizowane dni mają sprawić, że będziemy w tym jeszcze lepsi.
By każdy w mieście czuł się doceniony
Tegoroczne Poznańskie Dni Tolerancji rozpoczęły się 16 listopada – w Międzynarodowy Dzień Tolerancji ustanowiony przez ONZ w 1995 roku. Potrwają do 30 listopada, a w programie przewidziano warsztaty, wykłady, podcasty i spotkania. Założeniem wydarzeń jest zwrócenie uwagi na nadrzędne wartości i prawa człowieka.
Ten tydzień ma nas jeszcze bardziej wyczulić na tolerancję wobec drugiego człowieka. Naszym głównym przesłaniem jest to, by każdy w naszym mieście czuł się doceniony – mówił zastępca prezydenta miasta, Jędrzej Solarski.
Zastępca prezydenta podkreślił także, że Poznań jest miastem, które swoje ręce ma otwarte zarówno z lewej, jak i prawej strony. Na jego terenie działa blisko trzydzieści bardzo różnych organizacji pozarządowych, których celem jest promowanie szeroko rozumianej równości.
Co w programie?
Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej wspomniała o programie Poznańskich Dni Tolerancji. Jednym z punktów jest cykl podcastów poświęconych dyskryminacji i wykluczeniu osób z różnych przyczyn. Między innymi przez orientację seksualną, transpłciowość, czy wiek. Ważnymi wydarzeniami są także te stawiające na poznawanie osób różnych kultur. Dzięki fundacji Obywatelki.pl w Poznaniu odbędą się spotkania integracyjne z obywatelami Turcji Natomiast Fundacja Akceptacja zorganizuje bezpłatne badania profilaktyczne w Tęczowym Ambulansie.
Ważne, by spojrzeć inaczej na słowo „tolerancja”
Słowo „tolerancja” wpada ostatnio do worka wyświechtanych frazesów – mówiła Paulina Kirschke – przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej
Właśnie dlatego Poznańskie Dni Tolerancji mają uświadomić mieszkańcom, że warto złapać szerszą perspektywę tego słowa.
Szacunek należy się każdemu, niezależnie od poglądów, wyznania, wieku, koloru skóry, płci, stopnia sprawności, orientacji seksualnej, czy pochodzenia – dodał zastępca prezydenta miasta, Jędrzej Solarski.