Poznańska Debata o Języku 2024. Gdzie zaczyna się wolność, a gdzie granica języka?

21 lutego w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, Centrum Kultury Zamek organizuje tradycyjnie dyskusję na temat języka w debacie publicznej. Podczas wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 17, przemawiać będą wybitni eksperci. Podejmą temat wolności słowa, jej granic oraz sposobów komunikowania się w dyskursie publicznym.

To już ósma edycja Poznańskiej Debaty o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki, podczas której eksperci z zakresu językoznawstwa, kulturoznawstwa, prawa oraz publicystyki wymienią poglądy na temat aktualnych zagadnień związanych z językiem polskim.

Temat: język w dyskursie publicznym

W tym roku uczestnicy debaty skupią się na analizie języka w debacie publicznej. Profesorowie Renata Przybylska (językoznawczyni), Waldemar Kuligowski (antropolog kulturowy) oraz Ryszard Piotrowski (prawnik), wraz z publicystką Ewą Siedlecką omówią kwestie wolności słowa, sposoby komunikowania się w przestrzeni publicznej oraz zmiany w językowych nawykach społecznych. Debatę poprowadzi dziennikarz, Bartek Chaciński.

Spotkanie podzielone będzie na dwie części: dyskusję panelistów oraz interaktywną rozmowę z publicznością zgromadzoną w sali.

Darmowe wejściówki

Wstęp na debatę jest bezpłatny, jednak konieczne jest posiadanie wejściówki, którą można odebrać w kasie CK Zamek lub zarezerwować telefonicznie pod numerem 61 64 65 260. Liczba miejsc jest ograniczona.

Międzynarodowy dzień języka ojczystego

Data wydarzenia, przypadająca w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, nie jest przypadkowa. To szczególny okres, który promuje różnorodność językową i troszczy się o zachowanie dziedzictwa językowego w obliczu globalizacyjnych tendencji.

Organizatorami wydarzenia są: Miasto Poznań i Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl

Czytaj też: „Ruskie onuce i orki? Język ma znaczenie. Nie deprecjonujmy wojny”. Debata w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl