Dyrektorzy poznańskich podstawówek podczas spotkania z miejskim wydziałem oświaty usłyszeli, że w tym roku szkolnym nie wszystkie podręczniki będą darmowe. Wojewoda Wielkopolski nie przekazał dotacji w zakładanej wcześniej kwocie.
Zgodnie z rządowym programem uczniowie szkół podstawowych mają prawo do darmowych podręczników. Przez ostatnie lata placówki zapewniały swoim podopiecznym niezbędne książki, ale w tym roku sytuacja jest inna.
Dotacja celowa dla poznańskich szkół podstawowych została „okrojona” o wielotysięczne kwoty. Dzieci w poznańskich szkołach z początkiem roku szkolnego nie otrzymają w ramach dotacji celowej zamówionych żadnych ćwiczeń oraz części podręczników. Szkoły muszą odsyłać, odmawiać i korygować dotychczasowe zamówienia z czerwca. – alarmuje czytelniczka, która poinformowała nas o sytuacji.
O podziale środków w ramach dotacji decyduje ministerstwo edukacji i nauki, a wojewodowie przekazują odpowiednie środki organom, które prowadzą szkoły. W tym roku będzie inaczej, bo dyrektorzy poznańskich podstawówek dowiedzieli się, że miasto nie otrzymało pełnej dotacji, w związku z czym nie wszystkie książki trafią do uczniów zgodnie z planem.
Na ten moment miasto nie dostało wszystkich pieniędzy, o jakie wnioskowaliśmy. Złożyliśmy wniosek zgodnie z zapotrzebowaniem dyrektorów. Od dziesięciu lat to robimy i dostawaliśmy zawsze wszystkie środki, o które występowaliśmy, a niestety w tym roku wojewoda przekazał nam tylko cześć kwoty. – komentuje Iwona Musiałek z poznańskiego wydziału oświaty.
Zgodnie z tegorocznym rozporządzeniem ministra edukacji i nauki kwoty dotacji na jednego ucznia nie uległy zmianie w porównaniu do roku poprzedniego, jednak całkowita kwota przeznaczona na zakup podręcznika znacznie zmalała. W 2021 roku resort przeznaczył na finansowanie podręczników i ćwiczeń 439 milionów złotych. W tym roku jest to o 166 milionów złotych mniej, a przez wysoką inflację kwota 273 milionów złotych jest jeszcze bardziej niewystarczająca.
O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy urząd wojewódzki. Otrzymaliśmy odpowiedź, która stwierdza, że wszystkie wnioski z 16 województw przekroczyły limit środków ministerstwa, dlatego ministerstwo podzieliło środki i do Poznania trafiło o kilkanaście procent mniej pieniędzy niż miasto wnioskowało.
Dla Poznania została uruchomiona kotwa: 3 447 914,95 zł (co stanowi 86,5 % wnioskowanej kwoty). Kolejny – wynikający z ustawy – termin złożenia uaktualnienia przez jednostki samorządu terytorialnego zapotrzebowania i zweryfikowania danych/dostosowania danych do faktycznych potrzeb to 15 września br. – informuje Nina Swarcewicz zastępca rzecznika prasowego wojewody wielkopolskiego.
Jak czytamy dalej w komunikacie – Dziś tj. 31 sierpnia 2022 r. Ministerstwo poinformowało o podjęciu prac nad zmianą zapisów ustawowych dotyczących limitów budżetowych na ten rok (zwiększenie), co pozwoli na realizacje wniosków złożonych przez JST w pełnej wysokości.